W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat MON

18.12.2017

W związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi na portalu internetowym Gazety Wyborczej w dniu 18.12 br., w artykule pt.: „Ciągły ogień Macierewicza: broń maszynowa dla obrony terytorialnej nie ma certyfikatu” Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w toku całego procesu pozyskania na wyposażenie Sił Zbrojnych RP karabinków GROT wszystkie procedury były realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a podczas procedur nie stwierdzono błędów broni wskazywanych przez autora tekstu.

logo_monns

Przed datą pierwszej dostawy, jaka miała miejsce w dniu 30 listopada 2017 roku, karabinek GROT posiadał wszelkie wymagane obowiązującymi przepisami prawa oraz przepisami wojskowymi świadectwa z badań.

W trakcie badań wstępnych i kwalifikacyjnych ani razu nie stwierdzono żadnego przypadku samoczynnego przełączania się przełącznika rodzaju ognia z trybu ognia pojedynczego na tryb ognia ciągłego. Nie stwierdzono także ani razu takiego przypadku w trakcie trwania badań zakładowych, testów poznawczych u przyszłych użytkowników ani w toku dodatkowych badań przeprowadzonych przez jednostkę akredytowaną WITU.


płk Anna Pęzioł – Wójtowicz
Rzecznik MON