W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat MON

18.12.2017

W dniu 18 grudnia, w godzinach wieczornych doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 podczas podejścia do lądowania na lotnisku w Mińsku Mazowieckim.

logo_monns

Około godziny 17.15, podczas podejścia do lądowania, utracono łączność z samolotem typu MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wojsko niezwłocznie przystąpiło do akcji ratunkowej, uruchamiając wszystkie możliwe środki.

Życiu i zdrowia pilota nie zagraża niebezpieczeństwo, trafił do szpitala. Najbliższa rodzina żołnierza została otoczona opieką psychologa. 

W poszukiwania zaangażowane były grupy poszukiwawczo-ratownicze wojska, Żandarmeria Wojskowa, a także zgodnie z procedurami, akcję wspomagały policja i straż pożarna oraz strażnicy leśni.

Okoliczności wypadku będą wyjaśniane przez Żandarmerię Wojskową oraz Prokuraturę.

Minister obrony narodowej przebywa obecnie w Afganistanie i jest na bieżąco informowany, zastępujący go w kraju,  Bartosz Kownacki udał się na miejsce zdarzenia.  

***

Na miejscu zdarzenia realizuje czynności Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

***

Wiceminister Bartosz Kownacki na wieczornym briefingu prasowym  w Mińsku Mazowieckim poinformował, że doszło do incydentu lotniczego z udziałem samolotu MiG29 - samolot podchodził do lądowania i na 8 kilometrze od lotniska doszło do tego zdarzenia (...) Pilot, który uczestniczył w wydarzeniu przeżył, został przetransportowany do szpitala, a wojsko zadziałało zgodnie ze wszystkimi procedurami. Rodzina pilota także jest objęta opieką. W takiej sytuacji należy pozwolić działać odpowiednim instytucjom, takim jak prokuratura i Komisja Badania Wypadków Lotniczych, tak by mogły ustalić przyczyny i przebieg zdarzenia- zaznaczył B.Kownacki

 ***

Komunikat z dn. 19.12.2017