W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat MON

19.12.2017

W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji, pojawiających się w niektórych mediach, informujemy, iż akcję poszukiwawczo-ratowniczą samolotu MiG 29 w dniu 18.12.br. rozpoczęto natychmiast po stwierdzeniu zniknięcia samolotu z radaru.

logo_monns

W akcji uczestniczyło ponad 200 żołnierzy oraz około 60 jednostek sprzętu wojskowego. Wbrew doniesieniom medialnym, Grupa Ratownictwa Lotniskowego (GRL), a także Grupa Naziemnego Poszukiwania (GNP) podjęły działania niezwłocznie. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi procedurami, wystąpiono o wsparcie innych służb. Mimo złych warunków pogodowych, nocy, gęstego lasu i podmokłych terenów, akcja przebiegała szybko i sprawnie. Poszukiwanie prowadzono na obszarze około 15 km² , a pilota znaleziono po około 2 godzinach. Ratownicy medyczni z GRL wraz z ratownikami z Zespołu Ratownictwa Medycznego podjęli rannego udzielając mu niezbędnej pomocy i przetransportowali transportem kołowym szpitala.

Obecny na miejscu wojskowy śmigłowiec, mimo ciągłej i pełnej gotowości do akcji, z powodu niewystarczających warunków pogodowych nie mógł podjąć działań poszukiwawczo-ratowniczych. Podkreślamy, że warunki pogodowe, które nie pozwalały na realizację zadania przez śmigłowiec, jednocześnie umożliwiały lądowanie samolotu MiG-29.

Na miejscu zdarzenia działania prowadzi Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, Prokuratura oraz Żandarmeria Wojskowa. Do czasu wyjaśnienia okoliczności prosimy o wstrzymanie się z spekulacjami i ocenami.

 

płk Anna Pęzioł -Wójtowicz

Rzecznik prasowy  MON

***

Komunikat o zdarzeniu 18.12.2017r.