W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Leopardy w 1.Brygadzie Pancernej

20.12.2017

– Na naszych oczach materializuje się decyzja ściśle związana z zupełnie nowym spojrzeniem na strategię obronną Polski – powiedział w środę w warszawskiej Wesołej szef MON Antoni Macierewicz.

leopardy_wesola

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył 20 grudnia 2017 roku w uroczystości z okazji zakończenia procesu wzmocnienia 1. Warszawskiej Brygady Pancernej batalionem czołgów typu Leopard 2A5 oraz 2A4.

Zakończenie trwającego kilka miesięcy procesu wzmocnienia odbyło się w koszarach podwarszawskiej jednostki.

– Przesunięcie na wschód czołgów Leopard wiąże się ze zmianą strategii obronnej i przyjęciem założenia, że wojsko ma bronić terytorium, a nie odzyskiwać stracone. (...)My się nie mamy przygotowywać do odbijania straconego terenu, my mamy być przygotowani do tego, żeby granic Polski strzec, żeby wróg nie wtargnął na teren Polski - zazanczył minister Macierewicz.

W ceremonii uczestniczył również podsekretarz stanu w MON Tomaz Szatkowski oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosławem Miką.

Szef MON poinformował, że zakończono formowanie pierwszego batalionu uzbrojonego w 58 czołgów Leopard 2A5 i 2A4, a szkolenie przeszło 217 żołnierzy.

Minister Macierewicz dodał, że po przeniesieniu pierwszego batalionu czołgów Leopard rozpoczął się proces przenoszenia i przygotowywania kompanii kolejnego batalionu, który ma zostać rozlokowany w jednostce wojskowej na wschodnim brzegu Wisły.

Podczas wizyty szefa MON dowódca brygady złożył szczegółowy meldunek o realizacji przezbrojenia batalionu czołgów  brygady oraz prac związanych z dostosowaniem infrastruktury jednostki.

***

Decyzja w sprawie zmian organizacyjnych związanych z przezbrojeniem (wzmocnieniem) batalionu czołgów w 1 Brygadzie Pancernej w m. Wesoła została podjęta przez resort Obrony Narodowej w pierwszej dekadzie grudnia 2016 roku.

W ramach trwającego od końca marca 2017r. procesu przekazywania czołgów Leopard z 34. Brygady Kawalerii Pancernej do 1.BPanc trafiło 30 czołgów typu Leopard 2A5 i 14 czołgów Leopard 2A4 oraz 7 pojazdów zabezpieczających system dowodzenia i kierowania batalionem czołgów.

Pojawienie się nowego sprzętu bojowego zaowocowało budową hal remontowych oraz stworzeniem infrastruktury zapewniającej obsługę i naprawę czołgów Leopard 2.