W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mamy wspólny cel - bezpieczeństwo

22.02.2019

- Wspólnie z Litwinami jesteśmy aktywni w Sojuszu Północnoatlantyckim, a w Lublinie współpracujemy z partnerem ukraińskim. Cieszę się z deklaracji ukraińskich, dotyczących nurtu proatlantyckiego, bowiem nasza przyszłość to jest współpraca, która daje przecież bezpieczeństwo wszystkim - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Wielonarodowej Brygadzie w Lublinie.

W piątek 22 lutego br. minister Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami litewskimi, polskimi i ukraińskimi służącymi w razem w dowództwie brygady, znanej jako LITPOLUKRBRIG. Szef MON oraz ministrowie obrony Litwy i Ukrainy wzięli udział w wizycie prezydentów trzech krajów ramowych w dowództwie formacji.

W piątek 22 lutego br. minister Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami litewskimi, polskimi i ukraińskimi służącymi w razem w dowództwie brygady, znanej jako LITPOLUKRBRIG. Szef MON oraz ministrowie obrony Litwy i Ukrainy wzięli udział w wizycie prezydentów trzech krajów  ramowych w dowództwie formacji.

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Dalia Grybauskaite i Petro Poroszenko rozmawiali z żołnierzami Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego w Lublinie.

Podczas wizyty trojga przywódców w dowództwie brygady odbyły się rozmowy trójstronne z udziałem szefów resortów obrony Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej oraz Ukrainy.

Wielonarodowa Brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska, LITPOLUKRBRIG, osiągnęła gotowość bojową w grudniu 2016 r. W październiku ubiegłego roku brygada otrzymała sztandar oraz imię hetmana Konstantego Ostrogskiego. Ministrowie obrony trzech państw, podpisali wówczas porozumienie rozszerzające możliwości działania brygady o udział w operacjach międzynarodowych za jednomyślną zgodą stron.

Podczas wizyty w Lublinie minister Mariusz Błaszczak uczestniczył w uroczystości złożenia wieńca przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydent Republiki Litewskiej Dalii Grybauskaitė pod Pomnikiem Unii Lubelskiej. W 2019 roku obchodzona będzie 450 rocznica unii realnej Polski i Litwy z 1569 roku.

***

Dowództwo Wielonarodowej Brygady i polska część podległego batalionu dowodzenia znajdują się w Lublinie, a pozostałe pododdziały brygady pozostają w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji, na terytoriach swoich państw. Mogą być podporządkowane dowódcy brygady na czas ćwiczeń i operacji.

Zdjęcia (31)