W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Marynarka Wojenna

Marynarka Wojenna (MW) jest rodzajem sił zbrojnych, przeznaczonym do obrony morskiej granicy państwa, ochrony żeglugi i interesów w polskich obszarach morskich oraz obrony wybrzeża. Ponadto wspiera Straż Graniczną w ochronie morskiej granicy państwowej i polskiej strefy ekonomicznej, bierze udział w ratowaniu życia w polskiej strefie ratownictwa oraz ratownictwie załóg samolotów - poszukiwanie i ratownictwo (Search and Rescue).

ORP

Wydzielone jednostki Marynarki Wojennej uczestniczą w operacjach sojuszniczych poza granicami RP. Od chwili wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego Marynarka Wojenna RP uczestniczyła w ponad 300 międzynarodowych ćwiczeniach prowadzonych na morzu, powietrzu oraz lądzie.

Organizacja i udział w największych na Bałtyku manewrach i ćwiczeniach jest obecnie stałym elementem międzynarodowych przedsięwzięć Marynarki Wojennej (m.in.: „Baltops”, „Open Spirit”, „Passex”). Ponadto okręty Marynarki Wojennej brały udział w operacjach Sojuszu Północnoatlantyckiego takich jak „Iraqi Freedom” i „Active Endeavour”.