W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa

29.03.2018

– Chcę podziękować za współpracę (…), która służy bezpieczeństwu Polski, która służy bezpieczeństwu Europy oraz całego wolnego świata – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Bemowie Piskim.

290318_MMB_BemowoPiskie_LChemperek_01

W czwartek, 29 marca Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz z Mariuszem Błaszczakiem ministrem obrony narodowej przebywali z wielkanocną wizytą w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

– Polska nie tylko jest biorcą bezpieczeństwa, ale także dawcą. Polscy żołnierze są w Rumunii, polscy żołnierze są na Łotwie, polscy żołnierze są w Afganistanie. To jest dowód naszego zaangażowania, to jest dowód naszego poważnego traktowania obowiązków. Staramy się o to żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, staramy się o to żeby było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, stąd wczorajsza umowa, która gwarantuje dostarczenie do Polski zestawów przeciwrakietowych PATRIOT – mówił minister podczas spotkania z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

– Staramy się także, żeby Wojsko Polskie było jak najlepiej skoordynowane z wojskiem sił sojuszniczych, z wojskiem NATO. Stąd ćwiczenia, stąd obecność na ziemi polskiej właśnie wojsk amerykańskich, wojsk brytyjskich, wojsk rumuńskich i wojsk chorwackich. To jest wielki kapitał, to jest wielka wartość, o którą starannie dbamy. Zbliżają się święta Wielkanocne w związku z tym, chciałbym życzyć wszystkim Wam, aby te święta upłynęły w spokojnej i radosnej atmosferze. Są to święta, które dają natchnienie do dalszej pracy, a więc  życzę Wam żebyście po świętach przystąpili z energią, z poczuciem tego, że dobrze sprawujecie swoje obowiązki właśnie do służby w interesie bezpieczeństwa naszych państw – podkreślił szef MON.

W trakcie wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, premier i minister uczestniczyli w odprawie z dowódcą 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz dowódcą Batalionowej Grupy Bojowej NATO, podczas której omówiony został kalendarz dalszej współpracy polskich żołnierzy z siłami sojuszniczymi stacjonującymi we wschodniej Polsce.

***  

Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód formowaną w Elblągu.

Zdjęcia (4)