W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa współpraca na rzecz bezpieczeństwa

22.02.2021

- Chciałbym zapewnić, że wysoko cenimy wszystkie wysiłki zmierzające do wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności. Czujemy ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo globalne. Jestem przekonany, że nadchodzące miesiące pozwolą nam osiągnąć zakładane cele i wzmocnić więzi solidarności łączące nasze państwa. Dziękuję za Państwa wysiłek, przyjazną postawę i wsparcie. - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.

Wideokonferencja ministra Błaszczaka z korpusem dyplomatycznym

W poniedziałek, 22 lutego,  minister Mariusz Błaszczak uczestniczył w wideokonferencji z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, którzy akredytowani są w  Polsce.

Minister podziękował attaché za dobrą współpracę, rozwijanie współpracy dwustronnej oraz umacnianie współpracy na rzecz obronności w ramach NATO, UE czy Grupy Wyszehradzkiej. Podsumował najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ na zwiększanie zdolności obronnych i wzmacnianie międzynarodowego bezpieczeństwa, zaznaczając, że nie bez znaczenia pozostaje wpływ światowej pandemii na działania wojsk.  Z jednej strony żołnierze realizują swoje zadania szkoleniowe, z drugiej, bardzo mocno zaangażowani są w walkę z koronawirusem.

Odnosząc się do  ubiegłorocznych wydarzeń szef MON przypomniał o podpisanej 15 sierpnia 2020 roku umowie pomiędzy Polską a USA oraz aktywowaniu w Polsce Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Polska z w 2020 roku była też państwem ramowych w Siłach Bardzo Wysokiej Gotowości NATO. Jesteśmy także zaangażowani w realizację zadań na wschodniej flance NATO. Polska wywiązując się ze swoich sojuszniczych zobowiązań bierze udział w misjach w: Afganistanie, Iraku czy Kosowie.