W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mieszkania dla żołnierzy

10.09.2021

„Moim priorytetem jako ministra obrony narodowej jest to, żeby Wojsko Polskie było liczebniejsze dlatego realizujemy kampanię „Zostań Żołnierzem RP”. Zachęcam młodych ludzi do wstępowania do wojska. Chce zapewnić, że uposażenie żołnierzy Wojska Polskiego jest godne. Chcę zapewnić, że służba Polsce to wielka satysfakcja. Wsparcie dotyczące mieszkań dla żołnierzy też jest zapewniane przez państwo polskie. Tworzymy jak najlepsze warunki do tego, żeby Wojsko Polskie rozwijało się, żeby żołnierze mogli służyć bezpieczeństwu naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

mieszkania dla żołnierzy

W piątek, 10 września w Zamościu szef MON wręczył klucze żołnierzom garnizonu Zamość. Już wkrótce w budynku przy ul. Wojska Polskiego zamieszkają wojskowi służący w garnizonie Zamość wraz z rodzinami. Wśród lokali znajduje się 18 mieszkań i 12 kwater internatowych. Inwestycja o wartości 12 mln złotych została sfinansowana z dotacji celowej przekazanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej i środków własnych Agencji Mienia Wojskowego.

- 25 lat to jest już czas, który upłynął w bardzo pracowitym tempie, wysokim tempie. Można powiedzieć, że Agencja Mienia Wojskowego wykonała postawione przed nią zadania. W 83 miejscowościach na terenie całego kraju powstały mieszkania zbudowane przez Agencje. Mieszkania, które są w garnizonach rozwijających się dlatego, że priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, priorytetem Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych jest rozwój liczebny Wojska Polskiego. Cieszę się, że wojska, tu w Zamościu będzie przybywać – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Podczas spotkania szef MON wręczył także odznaczenia resortowe pracownikom Agencji Mienia Wojskowego.  Jak podkreślił  Wojsko Polskie w Zamościu być powinno. Zamość jest miejscem bardzo związanym z historią Wojska Polskiego. Wojsko Polskie jest w Zamościu, rozwija się. Są to oddziały, które wchodzą w skład „Żelaznej Dywizji” czyli 18. Dywizji Zmechanizowanej. Wcześniej jednostki Wojska Polskiego były likwidowane. Lubelska brygada także została zlikwidowana. Dziś została odtworzona. Po 2018 roku rośnie w siłę i bardzo się z tego cieszę – podkreślił minister. 

Minister przekonywał podczas spotkania z żołnierzami, że Zamość jest ważnym punktem na mapie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON wspomniał także o planach Agencji w innych miastach, gdzie stacjonuje wojsko. - W planach Agencji Mienia Wojskowego jest budowa i adaptacyjna kolejnych mieszkań: w Suwałkach, Łomży czy Białej Podlaskiej.

***

Obecnie głównym zadaniem Agencji Mienia Wojskowego, która powstała  2015 roku z połączenia AMW oraz Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, jest zakwaterowanie żołnierzy oraz gospodarowanie mieniem niewykorzystywanym przez wojsko i inne służby mundurowe. AMW regularnie zasila fundusze MON i MSWiA. Dotychczas na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP trafiło blisko 2 mld złotych. Obecnie Agencja dysponuje 26 tys. lokali mieszkalnych, ma w swoim zasobie 10 tys. miejsc w internatach i kwaterach internatowych. 

AMW prowadzi również sprzedaż mienia wycofanego ze użytku, np. pojazdów i elementów wyposażenia indywidualnego żołnierzy, np. menażek, śpiworów czy plecaków. W ciągu 25 lat AMW uzyskała z tytułu sprzedaży samego mienia ruchomego blisko 975 mln złotych. Sprawne zagospodarowanie mienia pozwala również uwalniać kolejne przestrzenie magazynowe w wojsku. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat Agencja przejęła od MON i MSWiA 336 tys. pozycji asortymentowych, z których zagospodarowała 252 tys. pozycji uzyskując z tego tytułu przychód 255 mln zł. W czerwcu 2018 roku AMW uruchomiła też nowy kanał sprzedaży mienia ruchomego - sklep internetowy www.sklep.amw.com.pl, w którym zakupy zrobiło już 35 tys. klientów, a wartość sprzedaży wyniosła ponad 4 mln złotych.

>>> GALERIA - Mieszkania dla żołnierzy

Wideo

Zdjęcia (4)