W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Miłość Ojczyzny i wolność”

17.05.2018

- Zawsze byliście wierni Polsce, zawsze byliście wierni przesłaniu, które można wyrazić „miłość Ojczyzny i wolność” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości organizowanych przed pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano we Włoszech.

170518_MMB_Miłosc_Ojczyzny_i_wolnosc_RSuchy_01

17 i 18 maja szef MON bierze udział w uroczystościach organizowanych z okazji 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

- Przynieśliście wolność naszym przyjaciołom włoskim. Na ziemiach polskich czekaliśmy na wolność jeszcze ponad 40 lat. (…) Jeden z najwybitniejszych Polaków Jan Paweł II mówił, że demokracja, która nie jest oparta o fundament wartości zmienia się w jawny lub ukryty totalitaryzm. Te wartości to miłość do ojczyzny, solidarność i poczucie wolności. I te wartości, wy bohaterowie spod Monte Cassino przekazaliście kolejnym pokoleniom – mówił szef MON.

- Spotykamy się w roku ważnym dla Polski i Polaków, w roku stulecia odzyskania niepodległości.  A przecież tu pod Piedimonte walczyli żołnierze 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich, a więc imienia tych, którzy przeszli do historii  jako Orlęta Lwowskie, jako ci, którzy będąc bardzo młodymi ludźmi walczyli o niepodległą Polskę  - powiedział Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed pomnikiem 6. Pułku Pancerny im. Dzieci Lwowskich.

Minister Błaszczak przekazał weteranom i ich rodzinom wyrazy szacunku, uznania i podziękowania za walkę. Wyraził wdzięczność dla  władz Piedimonte za organizację uroczystości, ale też za pamięć o polskich żołnierzach i za troskę o groby polskich żołnierzy.

W trakcie uroczystości delegacja z Polski razem z władzami miejskimi Piedimonte San Germano odsłoniła okolicznościową tablicę. Od dziś wzgórze, na którym znajduje się pomnik nosi nazwę Wzgórza Pamięci. Jak zaznaczył szef MON odsłonięcie tej tablicy przez żołnierza 2 Korpusu Wojska Polskiego i ucznia włoskiej szkoły jest  wielkim symbolem pokazującym solidarność polsko – włoską.

Po południu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej razem z polską delegacją oraz przedstawicielami władz gminy Cassino złożył kwiaty przed pomnikiem generała Władysława Andersa. Pomnik cztery lata temu, w 70. rocznicę walk o Monte Cassino, ufundowali weterani, żołnierze Wojska Polskiego mieszkający w USA.

W uroczystościach we Włoszech uczestniczą również żołnierze 2. Korpusu Polskiego z kraju i z zagranicy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także  przedstawiciele władz państwowych i duchowieństwa.

W czwartek, z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka odbyły się także uroczystości na cmentarzu wojennym w Mignano Monte Lungo, podczas których delegacje - polska i włoska złożyły wieńce. Polska delacja  po uroczystościach zwiedziła Muzeum poświęcone żołnierzom bitwy o Monte Cassino znajdujące się obok cmentarza. 

18 maja Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej  weźmie udział w uroczystościach, które odbędą się na Cmentarzu Monte Cassino.

Zdjęcia (8)