W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu nowej dywizji

09.09.2018

– Podjąłem decyzję o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego, której dowództwo będzie mieściło się w Siedlcach. Dowódcą nowej, 18 Dywizji Zmechanizowanej będzie generał brygady Jarosław Gromadziński – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Siedlcach.

090918_MMB_dywizja_RSuchy_01

Nowa dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie wkrótce utworzona.

W niedzielę szef MON uczestniczył w uroczystościach inaugurujących obchody Święta Wojsk Lądowych, gdzie poinformował o utworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo będzie stacjonowało w Siedlcach.

18 Dywizja Zmechanizowana będzie spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowa do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jej podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim minister zaznaczył, że powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej.

 

Szef MON zaznaczył w swojej wypowiedzi, że powstanie nowej dywizji to złożony proces. Jednym z działań, które mają go wzmocnić jest m.in. przygotowane przez ministra Błaszczaka rozporządzenie dotyczące nowych warunków powoływania do służby wojskowej. Wkrótce rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna skierowana do kandydatów na żołnierzy.

– Rok 2018 zapisze się w historii Wojska Polskiego i historii miasta Siedlec. To rok, w którym koncentrujemy nasze wysiłki na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w nowocześniejszy sprzęt i bardziej osadzane w strukturach NATO. Stąd proces modernizacji i kolejne kontrakty, podpisanie umowy na kupienie baterii Patriot i negocjacje na bardzo duży kontrakt dla wojska - mówił szef MON.

– W roku 2018 nawiązujemy do wydarzeń, które miały miejsce 98 lat temu, do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się 18 Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją. Powołanie generała Gromadzińskiego ma datę 17 września i to też nie jest przypadek. Wszyscy mamy świadomość tego, co wydarzyło się 17 września 1939 roku – powiedział minister wyjaśniając okoliczności nadania numeru jednostce.
Spotkanie z żołnierzami w Siedlcach było także okazją do podziękowania im za profesjonalizm i nienaganną  służbę. Podczas uroczystości minister wręczył żołnierzom medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. General brygady Jarosław Gromadziński oraz prezydent miasta Siedlce podpisali list intencyjny zapowiadający dobrą współpracę pomiędzy 18 Dywizją Zmechanizowaną a miastem Siedlce.

Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów. 

***

W tym roku inauguracji Święta Wojsk Lądowych w Siedlcach towarzyszył piknik wojskowy. Goście mogli zobaczyć sprzęt wojskowy z 1 Brygady Pancernej, 15 Brygady Zmechanizowanej i 11 Pułku Artylerii, m.in. czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz samobieżną haubicę Krab.

W uroczystościach, które odbyły się w Siedlcach uczestniczył wiceminister Tomasz Zdzikot, szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak, dowódcy i kadra kierownicza MON.
Przed uroczystościami na placu gen. W. Sikorskiego, w siedleckiej katedrze odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy, pracowników wojska oraz ich rodzin. W nabożeństwie uczestniczył szef MON oraz kadra dowódcza. 

***

Podczas wizyty w Siedlcach Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej złożył kwiaty przed pomnikiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zdjęcia (4)