W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister na szkoleniu organizacji proobronnych

09.12.2017

- Te ćwiczenia czynią z członków organizacji proobronnych ludzi zdolnych do współdziałania z armią, z wojskami operacyjnymi. Po odebraniu „paszportów”, po nabyciu umiejętności mają możliwość przejścia do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale w przyszłości także do wojsk operacyjnych – mówił podczas pobytu w mińskiej jednostce Żandarmerii Wojskowej szef MON

091217_AM_proobronnni_Rsychy01

W sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz obserwował szkolenie członków organizacji proobronnych połączone z uroczystym apelem z okazji zakończenia programu pn. „PASZPORT”.

Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Biura ds. Proobronnych, odbyło się w Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Członkowie organizacji proobronnych reprezentują ruch, który dał wielki impuls polskiemu społeczeństwu. (…) Ten ruch proobronny pokazuje jak wielkie znaczenie dla armii polskiej, dla polskiej obronności ma właśnie działanie ochotników – zaznaczył minister.

Członkowie organizacji proobronnych to ludzie, którzy widzą w armii swoją przyszłość, widzą w armii punkt odniesienia dla swojego codziennego życia i dla realizacji swoich marzeń. Chciałbym dzisiaj podziękować przedstawicielom ruchów proobronnych. Ich wysiłek owocuje w przekształcaniu polskiej armii tak, żeby była armią niezwyciężoną w przyszłości i tak żeby była na zawsze związana ze społeczeństwem, żeby armia i społeczeństwo stanowiły patriotyczną jedność i siłę naszego narodu i naszego państwa – podkreślił szef MON.

Podczas wizyty szef MON obserwował zajęcia doskonalące drużyn proobronnych, kończące tegoroczny cykl kilkunastu szkoleń w ramach programu pn. „PASZPORT”.

W trakcie spotkania minister Antoni Macierewicz wręczył przedstawicielom organizacji proobronnych certyfikaty pn. „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP".

***

Celem programu PASZPORT, którego inauguracja odbyła się na początku tego roku, jest systematyczna ocena poziomu wyszkolenia zakwalifikowanych do programu komponentów organizacji proobronnych – w trakcie rocznego procesu szkolenia, wspieranego przez resort obrony narodowej – na rzecz osiągnięcia zdolności tych komponentów do współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP.

Certyfikat „Paszport" stanowi zaświadczenie, iż komponent organizacji proobronnej uczestniczący w programie, uzyskał zaliczenie z zakresu przedmiotów i zagadnień szkoleniowych ujętych w "Minimum programowym dla organizacji proobronnych".

W tegorocznej edycji "Paszport" uzyskało 20 komponentów, w skład których wchodzi 505 członków z 18 organizacji proobronnych.

Obecnie prowadzony jest nabór do drugiej edycji programu.