W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wschodnia flanka NATO to pierwsza linia Sojuszu

04.04.2019

- Państwa wschodniej flanki NATO zawsze są gotowe nieść pomoc naszym sojusznikom. Jesteśmy nierozerwalną częścią NATO i nikt już nie wyobraża sobie NATO bez nas – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas spotkania szefów resortów obrony państw Grupy B9.

4 kwietnia 2019 dla uczczenia 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO
oraz 70. rocznicy powstania Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego ministrowie
obrony państw grupy B9 zasadzili na terenie Cytadeli Warszawskiej aleję jesionów.

4 i 5 kwietnia w Warszawie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przewodniczy spotkaniu ministrów obrony w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9). Przed rozpoczęciem rozmów ministrowie wspólnie zasadzili jesiony w utworzonej na terenie Cytadeli Warszawskiej „Alei NATO”. W tym miejscu stanęła też tablica upamiętniająca to spotkanie.
 
Do Warszawy przybyli ministrowie obrony krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii.
 
- Państwa wschodniej flanki NATO zostały szczególnie dotknięte przez historię w XX wieku, doświadczyliśmy tragedii totalitaryzmu, pozbawienia wolności i możliwości decydowania o sobie. Fakt, że spotykamy się dziś tu w takim gronie, pokazuje, jak jednoczący wpływ mają doświadczenia historyczne – przypomniał minister Mariusz Błaszczak.


 
W Warszawie rozpoczęło się drugie w historii spotkanie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki. Omówią oni możliwości wspólnego wkładu w poprawę sojuszniczego odstraszania i obrony, zgodnie z zasadą 360 stopni, czyli na wszystkich kierunkach strategicznych. Rozmowy dotyczyć będą także obszarów planowania i łańcucha dowodzenia w naszym regionie, zapewnienia sił o odpowiedniej gotowości, a także wsparcia dla partnerów Sojuszu.
 
- 70 lat Sojuszu Północnoatlantyckiego, 20 i 15 lat naszego członkostwa pokazuje, jak ważna jest współpraca. Działanie razem ma sens. Jedność oraz współpraca polityczna i militarna pomogą obronić się przed zagrożeniami – powiedział szef MON, nawiązując do rocznic powołania NATO, przyjęcia Polski, Czech i Węgier do Sojuszu w 1999 roku i kolejnego rozszerzenia NATO w 2009 roku o siedem państw, w tym pierwsze byłe republiki radzieckie.
 
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że państwa grupy B9 przez lata z tzw. nowych członków NATO stały się państwami, bez których nikt nie wyobraża już sobie Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 
- Jesteśmy w gronie liderów. To my tworzymy NATO - podkreślił.
 
Podczas sesji roboczych ministrowie będą także dyskutować o możliwościach współpracy w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak PESCO, Europejski Fundusz Obronny, czy mobilność wojskowa.
 
Otwarcie spotkania przypadło w symbolicznym dniu – 4 kwietnia - upamiętniającym 70. rocznicę powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 
***
Dziewiątka Bukaresztańska (B9) jest polsko-rumuńską inicjatywą służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw regionu w dziedzinie bezpieczeństwa. Konsultacje  w tym gronie zainaugurowano w Warszawie w 2014 r.

>>> GALERIA - Spotkanie grupy B9 w Cytadeli Warszawskiej

>>> GALERIA - Spotkanie grupy B9 - zwiedzanie Starego Miasta i Zamku Królewskiego

Zdjęcia (9)