W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie obrony u żołnierzy eFP

22.12.2017

– Bardzo ważnym elementem współdziałania jest sojusz brytyjsko – polski, który wczoraj został podpisany, i który jest jedną z istotniejszych gwarancji bezpieczeństwa Europy i Polski na przyszłość – powiedział szef MON Antoni Macierewicz do żołnierzy grupy bojowej NATO stacjonującej w Polsce.

271217_AM_eFP_RSiemaszko_01

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Alexander Williamson odwiedzili w piątek żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

– Dzień po podpisaniu traktatu o wspólnej obronie o wspólnym działaniach obronnych pomiędzy Wielką Brytanią i Polską i w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się tutaj Bemowie Piskim, żeby raz jeszcze potwierdzić siłę naszego sojuszu i determinację obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem, że Polska może być bezpieczna.

Wspólnie będziemy bronili nie tylko Polski, ale także całej wschodniej flanki. Potwierdzamy też słuszność warszawskiego szczytu NATO i naszej determinacji w obronie naszych domów, granic, narodów – podkreślił minister Macierewicz.

Sekretarz obrony Wielkej Brytanii zapewnił o solidarności swojego kraju z Polską:

– Szanowni państwo to przywilej, że mogę być tutaj w Bemowie Piskim dzisiaj. To też symbol jedności i solidarności naszych dwóch wspaniałych narodów, ponieważ razem współpracujemy razem działamy, razem szkolimy się i ćwiczymy. Jeżeli zajdzie taka konieczność również razem będziemy z naszymi partnerami z sojuszu Północnoatlantyckiego - mamy tutaj bowiem żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Chorwacji Rumunii i Polski, a to wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilizację tej części Europy.

 

Wiele razy w historii świata było tak, że Polska rzeczywiście walczyła w imię innych krajów i broniła tych innych krajów włączając w to mój własny kraj .

Mogę zapewnić o naszej solidarności w przyszłości, o naszej współpracy. Porozumienie, które podpisaliśmy o współpracy w dziedzinie obronnej jest bardzo ważnym krokiem naprzód, ponieważ to pozwoli nam stawić czoła wszelkim wyzwaniom i niebezpieczeństwom pochodzącym ze strony coraz bardziej niebezpiecznej Rosji, ale jednocześnie musimy pamiętać o tym, że właśnie w tym okresie świąt musimy pozostać czujni i robić wszystko, aby zapewnić, że Europa będzie bezpieczna. Jest to niezmiernie istotne, że możemy dzisiaj tutaj Bemowie Piskim o tym porozmawiać i się spotkać – dodał szef brytyjskiego ministerstwa obrony.

Ministrowie wzięli udział w spotkaniu opłatkowym z żołnierzami grupy bojowej NATO i podzielili się opłatkiem z żołnierzami. Szef MON podkreślił przy tym znaczenie obecności wojsk NATO w Polsce:

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem i honorem, że mogę być tutaj z wami z żołnierzami amerykańskimi, chorwackimi, rumuńskimi i brytyjskimi, o których dzisiaj tutaj szczególnie rozmawiamy ze względu na obecność sekretarza obrony Williamsona, ale też ze względu na sojusz, który wczoraj potwierdziliśmy podpisując traktat polsko - brytyjski o wspólnej obronie.

Zwracając się do wszystkich żołnierzy grupy bojowej, podkreślając obecność Polaków, jako gospodarzy grupy minister Macierewicz powiedział:

– Dzisiaj gdy składam wam najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcę żebyście wiedzieli, że są to życzenia także od rządu polskiego, że są to życzenia, które przekazując przekazuję również najcieplejsze słowa od wszystkich Polaków, bo Polacy na was patrzą wiedząc, że dzięki wam czują się bezpieczni i silni. To wasza zasługa i wasze olbrzymie osiągnięcie.

Można powiedzieć, że dzisiaj na gwiazdkę przekazujecie wszystkim Polakom i narodom to, co najważniejsze dla każdej rodziny - pokój i bezpieczeństwo  podkreślił minister.