W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie obrony UE o sytuacji na Bałkanach i rozwoju PESCO

29.08.2018

Sytuacja na Bałkanach oraz przyszłość misji wojskowej w Bośni i Hercegowinie (EUFOR Althea), to główne tematy poruszane podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony państw UE, które odbyło się w dniach 29 – 30 sierpnia w Wiedniu. Podczas rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON.

logo_monns

Ministrowie obrony UE omówili również perspektywy współpracy z państwami regionu.  Jednym z tematów były także kwestie związane z dalszym rozwojem Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO), w tym m. in. harmonogramem  realizacji zobowiązań przyjętych przez państwa uczestniczące w PESCO, zasadami udziału państw trzecich oraz nowymi projektami.

Przedyskutowano także zagadnienia dotyczące utworzenia Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) oraz działalności komórki koordynującej działania wojskowych misji szkoleniowo-doradczych UE (MPCC).