W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Modernizacja i rozwój Sił Zbrojnych RP

27.12.2017

- Na modernizację zostało wydanych 20 mld zł, w tym 13 mld w polskich zakładach, na inwestycje i na produkty zbrojeniowe zamawiane i dostarczane przez polskie zakłady – powiedział w środę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

271217_AM_krakow_RSiemaszko_01

27 grudnia 2017 r. w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie odbyła się konferencja prasowa ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nt. „Modernizacji i Rozwoju Sił Zbrojnych RP”. Na spotkaniu obecny był także sekretarz stanu Bartosz Kownacki, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusz Łukowski oraz szef inspektoratu Uzbrojenia płk Dariusz Pluta. 

Szef MON zapowiedział podczas spotkania z prasą, że najbliższym czasie wybrany zostanie partner w produkcji okrętów podwodnych. Poinformował także, że kończą się negocjacje w sprawie programu Wisła.

- Podsumowuję główny nasz wysiłek w ciągu ostatnich dwóch lat dlatego, że on na tle ubiegłego dziesięciolecia był niezwykły. Nigdy się jeszcze nie zdarzyło to, co miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, żeby wszystkie pieniądze przeznaczone na polski wysiłek zbrojny, na polską obronę, w tym także na modernizację zostały wydane nieomal do ostatniej złotówki. Tak właśnie było w przeciągu dwóch ostatnich lat - mówił szef MON.

- Nigdy się jeszcze nie zdarzyło to, co miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, żeby wszystkie pieniądze przeznaczone na polski wysiłek zbrojny, na polską obronę, w tym także na modernizację, zostały wydane nieomal do ostatniej złotówki – powiedział minister Macierewicz. 

Podsumowując proces modernizacji szef MON powiedział - Poza tymi wielkimi projektami, które mają ogromne znaczenie długofalowe, były także projekty, które wydają się być mniejszego znaczenia czy też projekty, ale które dla armii polskiej miały w ostatnich latach olbrzymie znaczenie. Myślę o karabinku Grot czyli MSBS produkowanym przez Łucznika, którego 53 tysiące zostało zamówionych i już jest dostarczanych do polskiej armii. Myślę także o dronach bojowych, które są także dostarczane do polskiej armii a których zostało zamówionych 1000. Tego typu uzbrojenia, tego typu inicjatyw, tego typu decyzji było podjętych w ciągu ostatnich dwóch lat było bardzo wiele. Na 250 zamówień, 250 kontraktów, które zostały podpisane – większość z nich dotyczą uzbrojenia  można powiedzieć najszerzej dostępnego dla polskiej armii.

Omawiając budżet MON sekretarz stanu Bartosz Kownacki podkreślił, że rok 2017 będzie drugim z rzędu rokiem, kiedy pieniądze przeznaczone na modernizację zostaną wydane w całości. - Po raz drugi z rzędu jak pan minister powiedział, udało się wydać te całość pieniędzy, którymi dysponował minister obrony narodowej. Sytuacja bez precedensu. (…) Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy w tym procesie uczestniczyli, ministrowi Antoniemu Macierewiczowi (…) Jest to też zasługa żołnierzy i pracowników obydwu Inspektoratów. Podziękowania dla przemysłu, który jest tutaj obecny, zarówno przemysł państwowy czyli Polska Grupa Zbrojeniowa jak i zakłady prywatne - mówił wiceminister Kownacki.

Wiceminister Kownacki odnosząc się do finansowania armii powiedział: - Finansowanie to zasługa rządu i determinacji ministra obrony narodowej – 2,5% PKB w 2030 r. i zwiększanie skali począwszy od 2016 r. tak naprawdę. To pokazanie, jak bardzo skutecznie realizowaliśmy programy modernizacyjne przez ostatnie 2 lata. Udało się przeforsować ustawę, która w sposób zasadniczy zmienia program modernizacji technicznej i pozwala naprawdę ją realizować.

Sekretarz stanu Bartosz Kownacki odniósł się w swojej wypowiedzi także do sprawy finansowania Wojsk Obrony Terytorialnej. - Wydatki przeznaczone na WOT to zaledwie 5% wydatków przeznaczonych na modernizację. Wojska OT choć są priorytetem, choć są bardzo ważne, to są tanimi wojskami. To nie jest tak, że inne rodzaje Sił Zbrojnych cierpią dlatego, że przeznaczamy pieniądze na WOT - mówił wiceminister.

Obecny podczas konferencji szef Inspektoratu Uzbrojenia MON płk Dariusz Pluta przypomniał, że w 2017 Inspektorat dysponował kwotą ponad 7,7 mld zł, z czego na zadania realizowane przez kontrahentów krajowych wydano 3 mld 961 mln zł (w tym na zadania przedsiębiorstw PGZ – ponad 2,8 mld zł), a przez kontrahentów zagranicznych 3 mld 764 mln zł. Dodał, że w kończącym się roku Inspektorat zawarł 131 nowych umów, a nadzorował w sumie 431 umów).

Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusz Łukowski mówił, że w 2017 r. zawarto 250 umów związanych z modernizacją techniczną, z czego 450 mln zł przeznaczono na technikę lotniczą, 446 mln zł na technikę lądową i ok. 122 mln zł na technikę morską. 314 mln zł wydano na zabezpieczenie funkcjonowania warsztatów i jednostek logistycznych, zakup pojazdów takich jak cysterny czy sanitarki. 560 mln zł zostało przeznaczone na bieżące funkcjonowanie sił zbrojnych.

***