W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MON dofinansuje budowę strzelnic w powiatach

27.11.2019

- Dziękuję za to, że państwa jednostki samorządu terytorialnego wzięły udział w tym postępowaniu konkursowym związanym z budową i modernizacją strzelnic. To ważny program, który jest oczekiwany przez społeczeństwo - powiedział do samorządowców Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Minister M. Błaszczak z przedstawicielami samorządów, które wybudują strzelnice

Szef MON wręczył zaświadczenia o przyznaniu dofinansowania na zadania związane z budową strzelnic wybranym w programie „Strzelnica w powiecie” samorządom z całej Polski. Uroczystość rozstrzygnięcia programu miała miejsce na strzelnicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą.

- Strzelnice będą w stosunkowo krótkim czasie gotowe i będą się cieszyły dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Państwa gmin, a to jest nasz cel – wzmocnienie zdolności proobronnych obywateli Polski i wzmocnienie potencjału obronnego, jakim dysponuje Rzeczypospolita Polska. Na terenie państwa jednostek samorządowych stacjonuje wojsko, albo operacyjne albo obrony terytorialnej. A więc te strzelnice będą otwarte i będą służyły rozwijaniu umiejętności naszych żołnierzy i tych wszystkich, którzy z całą pewnością będą przeszkoleni, aby w sytuacji kryzysowej zadbać o nasze bezpieczeństwo – zaznaczył szef MON.

Celem programu MON jest dofinansowanie budowy strzelnic umożliwiających prowadzenie szkolenia strzeleckiego, zwłaszcza wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych, żołnierzy Sił Zbrojnych RP i funkcjonariuszy formacji uzbrojonych.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że priorytetem jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, a program Strzelnica w Powiecie będzie pozytywnym impulsem do rozwoju zainteresowania młodzieży wojskową służbą:

- Dzięki temu programowi możliwe jest zachęcenie do strzelectwa sportowego młodzieży oraz osób dorosłych, rozwijania ich umiejętności strzeleckich, tak aby w przyszłości mogli wstąpić do wojsk operacyjnych lub obrony terytorialnej, czy też stanowić wyszkolone rezerwy – powiedział.

W tej edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej wybranych zostało dziesięć samorządów, które łącznie na budowę strzelnic otrzymają dofinansowanie w wysokości 14 milionów złotych. Dofinansowanie może wynosić maksymalnie 80% kosztów danej inwestycji. Szef MON zapowiedział jednocześnie, że co roku będą przeznaczane pieniądze na dofinansowanie inicjatyw samorządowych w tym zakresie.

Zaświadczenia odebrali przedstawiciele władz samorządowych Przysuchy, Myszkowa, Jasła, Piekar Śląskich, Tryńczy, Bolimowa, Rawicza, Gniezna, Sokółki i Domianowa, które zgłosiły się do projektu i spełniły warunki formalne niezbędne do udziału w programie.

Marian Niemirski, Starosta Przysuski w imieniu reprezentantów zwycięskich samorządów, które wybudują „Strzelnice w Powiecie” z dofinansowaniem MON podkreślił, że sieć nowych strzelnic będzie służyła całej Polsce.

- Czujemy się wyróżnieni umieszczeniem naszych projektów budowy strzelnic na liście projektów przeznaczonych do dofinansowania. Projekt wzmocni proces upowszechnienia edukacji proobronnej. Dziś mamy możliwość odbudowania umiejętności posługiwania się bronią. Obiekty, nowe strzelnice będą na wskroś nowoczesne. Sieć strzelnic powiatowych posłuży nie tylko lokalnie, ale też całej Polsce – podkreślił starosta.

Galeria -> MON dofinansuje budowę strzelnic w powiatach

Wideo

Zdjęcia (5)