W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Monte Cassino to symbol narodowej chwały i woli zwycięstwa

17.05.2019

- Dokładnie 75 lat temu biało-czerwona flaga na szczycie ruin klasztoru oznajmiła walczącym, że polski żołnierz dokonał niemożliwego. Mimo zaciekłej obrony niemieckiej i dotkliwych strat, polscy bohaterowie przełamali opór wroga i otworzyli dalszą drogę na Rzym – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej z okazji 75. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.

42201357711_79b34918ac_o

Bitwa o Monte Cassino stoczona przez wojska alianckie z Niemcami w 1944 roku jest też nazywana "Bitwą o Rzym", gdyż zwycięstwo w niej otwierało drogę do stolicy Włoch. Po blisko pięciu miesiącach walk, 18 maja 1944 roku Polacy zajęli ruiny klasztoru. Na przełomie 1944 i 1945 r. na zboczach Monte Cassino powstał polski cmentarz wojskowy, który jest  jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim 1072 polskich żołnierzy. Został tam również pochowany Władysław Anders, który zmarł w Londynie w 1970 roku. Na murze wokół cmentarza umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

- Monte Cassino na zawsze stało się symbolem naszej narodowej chwały i woli zwycięstwa. (…) w tym szczególnym dniu Polska dziękuje za Wasze poświęcenie, a my Polacy jesteśmy z Was dumni. Chwała bohaterom! – powiedział szef MON.   

 

{"register":{"columns":[]}}