W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mural bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

28.07.2020

- Stulecie bitwy Warszawskiej to wielkie wydarzenie w naszej historii. To była wiktoria, która nastała dosłownie zaraz po wybiciu się naszej Ojczyzny na niepodległość. Nasi przodkowie oparli się nawale Rosji komunistycznej, uchronili Polskę, naszą państwowość, ale także całą Europę przed komunizmem rosyjskim - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Bitwie Warszawskiej.

Minister Mariusz Błaszczak na tle muralu patriotycznego w Legionowie. Na murze okalającym budynek widoczny Józef Piłsudski. Obok szefa MON autor muralu.

We wtorek, 28 lipca w Legionowie, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystym odsłonięciu muralu upamiętniającego bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

- Mural, który powstał na ogrodzeniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest świadectwem postaw naszych przodków. Na tych obrazach zobaczymy wybitne postacie, właśnie sprzed 100 lat, a więc dowódców Wojska Polskiego na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale też generałów, Hallera czy też Rozwadowskiego. Zobaczymy także mniej znane postacie, ale niewątpliwie zasługujące na pamięć, chociażby ppłk. Jan Kowalewski, wybitny żołnierz, ale również wybitny Polak, człowiek, który rozszyfrował szyfry rosyjskie. (…) Oprócz tych postaci na uwagę zasługuje również element podkreślenia braterstwa polsko-węgierskiego. Gdyby nie postawa Węgrów, gdyby nie przeznaczenie zasobów amunicji węgierskiej dla Wojska Polskiego, wtedy losy bitwy mogłyby się potoczyć inaczej - powiedział szef MON.

Autorem muralu patriotycznego jest profesor Rafał Roskowiński, doktor sztuk pięknych, malarz muralista. - Mural nie musi uczyć historii, ale musi dawać inspiracje. Jeśli ktoś kto będzie tu przechodził zastanowi się nad tym co przedstawia mural, to i tak będzie wielki sukces – powiedział profesor Rafał Roskowiński.

- Kilka dni temu miałem sposobność spotkania Pana profesora w innym miejscu, mural nie był jeszcze gotowy. Bardzo się cieszę i gratuluję, że Pan profesor zakończył już swoje dzieło. Pan profesor powiedział mi wówczas, że było to jego marzeniem, żeby właśnie takie dzieło na stulecie Bitwy Warszawskiej powstało - mówił minister.

Minister Błaszczak przypomniał również o konkursie organizowanym przez Ministerstwie Obrony Narodowej dla organizacji pozarządowych pn. Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. - Mural ten jest pierwszym z całej grupy murali. Dziś rozstrzygnięty zostanie dla organizacji pozarządowych, a dofinansowanie otrzymają organizacje ubiegające się o dofinansowanie takich przedsięwzięć. Wkrótce kilkanaście murali w całej Polsce powstanie w imię upamiętnienia Bitwy Warszawskiej, tego niezwykłego zwycięstwa, które uchroniło wolność Polski i całej Europy.

Szczegóły dotyczące Otwartego Konkursu Ofert pn. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs pn. Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy.

*** 
Mural prezentuje najważniejsze walki, w tym m.in. boje pod Ossowem i Radzyminem, kontruderzenie z rejonu rzeki Wieprz. Pokazuje zaangażowanie różnych rodzajów wojsk i służb w zwycięstwo, w tym m. in. udział Ochotniczej Armii, a także Ochotniczej Legii Kobiet, działalność radiowywiadu i kryptologów, walki piechoty, kawalerii, artylerii, czołgów, starcia powietrzne polskiego lotnictwa, a także udział kapelanów wojskowych, w tym ks. Ignacego Skorupki.

Mural prezentuje postacie najważniejszych dowódców wojskowych, m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Franciszka Latinika. Fragmenty muralu przedstawiają także wsparcie udzielane Polsce przez inne kraje, w tym m.in. udział ochotników, np. pilotów amerykańskich z 7. Eskadry myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, żołnierzy francuskich i sprzymierzonych oddziałów ukraińskich oraz pomoc udzieloną przez Węgry.

>>> GALERIA - Mural bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}