W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino”

18.05.2019

- Msza święta przy grobie świętego Jana Pawła II i spotkanie na cmentarzu Monte Cassino, cmentarzu polskich żołnierzy, którzy polegli walcząc za Polskę, to wydarzenia o których będziemy pamiętać przez lata. Obecność w tym miejscu, w Rzymie i na Monte Cassino to dowód tego, że pamiętamy i chcemy pamiętać, i że te postaci i te wydarzenia stanowią bardzo ważny element naszej tożsamości narodowej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w sobotę w Rzymie.

„Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino”

Szef MON uczestniczył 18 maja w uroczystościach organizowanych we Włoszech w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W tym roku podczas uroczystości obecny był także prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Uroczystości na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino rozpoczęły się od nabożeństwa,  któremu przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek.

W tym roku w trakcie uroczystości ppłk. Wojciech Narębski, weteran 2. Korpusu Polskiego, nazywany "Dużym Wojtkiem" odczytał testament - odezwę do młodych przygotowaną przez weteranów 2. Korpusu Polskiego.

- Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino, prawdę o naszym poświęceniu, o konaniu naszych kolegów, o desperacji, z jaką pokonywaliśmy terenowe przeszkody w morderczym ogniu nieprzyjaciela. To wszystko tkwi głęboko w naszych sercach, ale chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać, że nawiedzą groby naszych kolegów i złożą Im hołd  - napisali w testamencie skierowanym do młodzieży weterani – żołnierze 2 Korpusu Polskiego.  

W trakcie uroczystości odczytany został Apel Poległych, a wojskowy chór odśpiewał utwór  „Czerwone Maki”.

Oficjalne uroczystości zakończyła ceremonia złożenia  wieńców. Minister Błaszczak zapalił też znicz na grobie gen. Władysława Andersa.

***
Przed centralnymi uroczystościami, które odbyły się na Cmentarzu Monte Cassino Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz dowódcy wojskowi uczestniczyli we mszy świętej odprawionej w bazylice watykańskiej przy grobie świętego Jana Pawła II. Msza za Ojczyznę sprawowana była w dniu 99. rocznicy urodzin papieża Polaka. Mszę odprawił arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, delegat do spraw nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

***
75 lat temu, po zaciekłych walkach, oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. broni Władysława Andersa zdobyły wzgórze i klasztor na Monte Cassino, otwierając wojskom sprzymierzonym drogę na Rzym. Jako pierwszy na szczyt wzgórza dotarł patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich i zatknął pułkowy proporczyk. Następnie nad gruzami klasztoru benedyktynów zawieszono polską i brytyjską flagę. Bitwa pod Monte Cassino stała się symbolem wielkiej ofiarności i niezwykłego męstwa polskich żołnierzy na zachodnim froncie.

>>> GALERIA - Szef MON na obchodach 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino

Zdjęcia (32)