W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najlepsi zostają żołnierzami Wojska Polskiego

15.02.2019

Rusza trzeci etap kampanii rekrutacyjnej „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. 4 lutego br. rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, podczas której będziemy przekonywać młodych Polaków, że Siły Zbrojne RP to perspektywiczna, pełna wyzwań oraz atrakcyjna finansowo służba.

nowa_zz

„Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” to hasło, które wzbudziło na nowo zainteresowanie wojskową służbą wśród Polek i Polaków.  Kwalifikacja wojskowa dotyczy w 2019 roku około 210 tysięcy Polek i Polaków. Na przykładzie osób, które związały z wojskiem swoje życie, objęły różne stanowiska służbowe, przedstawimy wartości i zalety, jakich żołnierze Wojska Polska doświadczają na co dzień.

Wojskowe Komendy Uzupełnień (WKU) oraz Wojewódzkie Sztaby Wojskowe (WSzW) od 4 lutego br. prowadzą kwalifikację wojskową osób rocznika 2000 (i starszych). Podczas wizyty w komisjach wojskowych, ustalana jest zdolności do służby młodych osób. Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji ma założoną ewidencję wojskową i dostaje książeczkę wojskową.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce wykorzystać ten „pierwszy kontakt” wielu młodych ludzi z Wojskiem Polskim. Podczas wizyty w komisjach, żołnierze i pracownicy WKU będą prowadzić działania rekrutacyjne, podobne jak przy poprzednich edycjach kampanii.

O swojej decyzji o wstąpieniu do Wojska Polskiego oraz korzyściach z tego wynikających opowie Sofia Ennaoui, lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich, finalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku w biegu na 1500 metrów i wicemistrzyni Europy z 2018 roku na tym dystansie. Sofia w październiku 2018 roku rozpoczęła służbę wojskową! Oprócz lekkoatletyki jej pasją jest wojsko i te dwie sfery doskonale łączy w swoim życiu. Świadczą o tym jej zwycięstwa na mityngach w Ostrawie i Madrycie.

Jeśli zostałeś wezwany na kwalifikację wojskową to wykorzystaj okazję i dowiedz się więcej o służbie w Wojsku Polskim. Od Ciebie zależy jak przygotujesz się do podjęcia odpowiedzialnej i przemyślanej decyzji o swojej przyszłości. Obejrzyj spoty kampanii Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej, przyjdź na kwalifikację wojskową i wybierz miejsce dla siebie.

***

Polska armia powinna być liczniejsza, dlatego głównym celem organizatorów kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym. O potrzebach polskich sił zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego.

Kampania jest odpowiedzią na wzrost społecznego zainteresowania wojskiem i zdobywaniem kompetencji związanych z bezpieczeństwem. Jej celem jest  zwiększenie stanu osobowego polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej i obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych −  szeregowych, podoficerów i oficerów.

WKU i WSzW systematycznie prowadzą działalność uzupełnieniową, czyli prowadzą nabór i rekrutację do polskiej armii. Dotychczas w ramach kampanii, mobilne zespoły rekrutacyjne spotkały się z tysiącami osób w całej Polsce, odwiedzając centra handlowe, obiekty sportowe, rynki miast. Ta nowa forma rekrutacji spotkała się z życzliwym przyjęciem Polek i Polaków, którzy docenili bezpośredni kontakt z żołnierzami i skorzystali z okazji, aby wyjaśnić swoje wątpliwości związane z wyborem służby wojskowej jako życiowej drogi. Podczas pierwszej edycji kampanii wnioski o wstąpienie do Wojska Polskiego złożyło ponad 7 tys. osób.

W okresie ferii zimowych na południu kraju mobilne zespoły złożone  z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień podróżujące w specjalnie oznakowanych busach można cały czas spotkać pod narciarskimi stokami znanych zimowych kurortów. 

Wszystkie niezbędne informacje na temat kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej (http://mon.gov.pl/zostan-zolnierzem/).