W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach walczących o wolną Polskę

29.02.2020

- 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku, już po raz dziesiąty w całym kraju oddamy hołd Żołnierzom Niezłomnym, którzy w walce z komunistycznym reżimem oddali swoje życie. Dzięki ustanowieniu tego dnia przez świętej pamięci profesora Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczypospolitej udaje się nam przywracać godność i pamięć o, wciąż jeszcze zbyt często, bezimiennych bohaterach – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - infografika

Szef MON przypomina, że przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej identyfikuje kolejne miejsca spoczynku bohaterów, a następnie przywraca im tożsamość, którą z taką mocą starano się ukryć.
 
- Z każdym rokiem wiemy coraz więcej o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego. (…) Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach walczących o wolną Polskę. Nie tylko w dniu ich święta – 1 marca – ale także każdego innego. Dlatego cieszyć powinna każda okazja, przy której wspomnieć możemy tych niezłomnych herosów walki o niepodległość. Powiedzmy głośno to, co powinni usłyszeć od dawna: chwała bohaterom! – przypomina  szef MON.

Wideo