W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NATO się zmienia i wzmacnia

14.02.2018

– Najważniejsze jest to, że NATO się zmienia i wzmacnia. Staje się siłą, która jest w stanie przeciwstawić się zagrożeniu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po pierwszym dniu obrad ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

m_blaszczak_nato_bruksela

Zmiana struktury dowódczej i powołanie nowych dowództw, zwiększanie wydatków obronnych  państw członkowskich oraz współpraca NATO z UE były głównymi tematami sesji. Spotkanie służyło także przygotowaniom do lipcowego szczytu Sojuszu.
Na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 r. sojusznicy zdecydowali o  konieczności przeglądu struktury dowódczej w reakcji na nowe zagrożenia i wyzwania, w tym na agresywne działania Rosji.

Zmiany zaproponowane w dowodzeniu NATO to bardzo dobry kierunek, wzmocnią po latach Sojusz Północnoatlantycki. Polska nadal jest zainteresowana przyjęciem dowództwa armijnego, które ma powstać w ramach reformy struktury dowodzenia NATO - mówił szef MON Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił  - Najważniejsze jest to, że NATO się zmienia i wzmacnia. Staje się siłą, która jest w stanie przeciwstawić się zagrożeniu. To jest proces, którego oczekiwaliśmy. To wzmacnia także nasze bezpieczeństwo. Tylko poprzez wzmocnienie NATO możemy czuć się bezpieczni.

 

Ważnym tematem podejmowanym w Brukseli był także przegląd funkcjonowania  Batalionowych Grup Bojowych w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej (enhanced Forward Presence – eFP). Te kwestie szef polskiego resortu obrony poruszył w rozmowach bilateralnych. Minister Mariusz Błaszczak o dalszym, dwustronnym wzmacnianiu współpracy w dziedzinie obronności,  w tym projektach modernizacyjnych realizowanych w Siłach Zbrojnych, rozmawiał z Sekretarzem Obrony USA, Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii oraz z ministrami obrony: Francji, Niemiec, Rumunii, Chorwacji.

W obradach uczestniczył także podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski.

W drugim dniu obrad, 15 lutego 2018 roku, z upoważnienia ministra obrony narodowej, Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w MON podpisał List Intencyjny do porozumienia w sprawie współpracy w ramach NATO między państwami planującymi pozyskanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych M3A (Mulitnational Maritime Multimission Aircraft).

Uroczystoś odbyła się podczas posiedzenia NAC w formule ministrów obrony krajów uczestniczących w tym porozumieniu (Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Turcji) oraz państw przystępujących (Polska i Kanada).

Inicjatywa M3A zakłada połączenie wysiłków poszczególnych krajów członkowskich w kwestii rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, w tym wymianę doświadczeń na temat operacyjnego wykorzystania oraz pozyskiwania samolotów do realizacji tego typu misji.

Podpisanie Listu Intencyjnego nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych, kolejnych etapach projektu. Natomiast daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami  Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zdjęcia (4)