W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NATO stanowi gwarancje bezpieczeństwa dla naszych narodów

12.03.2019

– Dwudziestolecie wejścia Polski, Czech i Węgier i piętnastolecie wejścia Słowacji do NATO to dobra okazja żeby porozmawiać i przypomnieć sobie, jaką drogę wspólnie przeszliśmy i żeby pokreślić, że jeszcze bardzo wiele przed nami. Jesteśmy solidarni wobec siebie, wspieramy się wzajemnie. Wspólnie zabiegamy o bezpieczeństwo naszych narodów – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Pradze.

NATO stanowi gwarancje bezpieczeństwa dla naszych narodów

We wtorek na Zamku Hradczańskim w Pradze, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydentów: Czech, Słowacji i Węgier odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. W uroczystościach uczestniczył Mariusz Błaszczak,  mister obrony narodowej.12 marca 1999 roku, w Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur NATO. Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pięć lat później do sojuszu przyjęta została również Słowacja. W 2019 roku obchodzimy również 70. rocznicę istnienia NATO.

– Wierzymy w sojusz, który jest największym sojuszem militarnym na świecie. Jest sojuszem, w którym braterstwo znaczy braterstwo, a wsparcie znaczy wsparcie, a artykuł pięć oznacza artykuł pięć. Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nam gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy i świata. Dzięki któremu my także możemy gwarantować bezpieczeństwo, tym którzy chcą żyć w wolnych, demokratycznych, suwerennych krajach - mówił podczas uroczystości w Pradze prezydent A. Duda.

Minister Błaszczak o bezpieczeństwie, wspólnych wyznaniach i rozwoju współpracy wojskowej rozmawiał dziś także z ministrami obrony Państw Grupy Wyszehradzkiej.

– Stanowimy wspólnotę, zarówno historyczną, jak i wspólnotę związaną z podobnym, praktycznym podejściem do wyzwań, jakie nas czekają. Wszyscy jesteśmy aktywni jeśli chodzi o zaangażowanie w misje NATO. (...) Wspólnie stanowimy gwarancje bezpieczeństwa dla naszych narodów – zaznaczył minister.
***
W poniedziałek minister Błaszczak spotkał się w Pradze z polskimi i amerykańskimi weteranami, którzy brali udział w misji ISAF w Afganistanie.

>>> Galeria - NATO stanowi gwarancje bezpieczeństwa dla naszych narodów

Zdjęcia (4)