W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Nie ma silnego Wojska Polskiego bez silnego polskiego przemysłu”

04.09.2018

- Jest zależność między silniejszym Wojskiem Polskim a silniejszą gospodarką. Możemy powiedzieć, że nie ma silnego Wojska Polskiego bez silnego polskiego przemysłu, i nie ma silnego przemysłu zbrojeniowego, jeśli nie będą kierowane do niego zamówienia ze strony Sił Zbrojnych. Ta konieczność wydaje się rzeczą oczywistą – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystego otwarcia XXVI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

040918_MMB_MSPO_WKrol_01

Minister Błaszczak zaznaczył, że to wydarzenie jakim są kieleckie targi - o uznanej renomie w Europie - stanowi świetną okazję, by ocenić obecną kondycję polskiego sektora zbrojeniowego i przebieg modernizacji naszego wojska, ale także by zastanowić się, w którym kierunku należy zmierzać w najbliższych latach.
 
- Nie ulega żadnej wątpliwości, że przemysł zbrojeniowy rozwijający się na potrzeby wojska jest kołem zamachowym gospodarki. Sektor zbrojeniowy z samej swojej natury wymaga innowacyjności i postępu technologicznego. Ta innowacyjność napędza potem inne branże gospodarki. Od 2015 roku nadrzędnym priorytetem, zarówno dla prezydenta, jak i polskiego rządu, jest bezpieczeństwo. W związku z tym, przykładamy dużą wagę do tego, żeby pieniądze jakie są w budżecie były wydawane na rzecz polskiej obronności – przekonywał Mariusz Błaszczak. 

Szef MON poinformował także o tym, że podjęto decyzję dotycząca powołania Agencji Uzbrojenia oraz, że prowadzone są prace nad projektem utworzenia Funduszu Obrony Narodowej. - Żeby proces modernizacji Wojska Polskiego następował w sposób dynamiczny podjęliśmy decyzję o powołaniu Agencji Uzbrojenia. To instytucja wzorowana na instytucjach, które funkcjonują w wielu państwach zachodniej Europy. Pozwoli na planowanie zakupów w dłuższym okresie i zapewni uproszczenie procedur. Skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia. Zaszłości są bardzo duże. Mamy świadomość tego, że możliwości budżetowe nie są takie, jakie są oczekiwane. W związku z tym podjęliśmy w MON prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, czyli nad powstaniem funduszu, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych. Zależy nam, żeby w jak największym stopniu zmodernizować wojsko  i sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami NATO i obywatele, którzy chcą żyć w państwie bezpiecznym – mówił. 

Zwiększenie wydatków na obronność – jak zaznaczył szef MON - to również znaczące zwiększenie zdolności obronnych naszego kraju, ale także Europy i świata.

 

Minister zwracał uwagę na proces realizacji programów modernizacyjnych, dzięki którym Wojsko Polskie wyposażane jest w nowoczesny sprzęt. - W marcu podpisałem umowę na dostawę baterii PATRIOT w najnowszej konfiguracji. Kupiliśmy ten sprzęt, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce, ale także aby zapewnić polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu nowe możliwości rozwoju – mówił minister. Przypomniał, że w ostatnim czasie na wyposażenie wojska trafiły m. in. zestawy POPRAD, armatohaubice RAK i moździerze samobieżne KRAB. Ministerstwo Obrony Narodowej nie rezygnuje z żadnego z programów. 
 
Mówiąc o rozwoju polskiego przemysłu minister Błaszczak przypominał, że w tej chwili są dziedziny, w których Polska należy do światowej czołówki, ale też i takie, w których jako kraj zdobywamy doświadczanie.  - Dążymy do tego, aby poszczególne podmioty w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej nie konkurowały ze sobą, ale żeby współpracowały, tworzyły wspólną sieć, uzupełniały się i wymieniały informacjami. Natomiast sama PGZ ma być liderem nadzorującym i koordynującym wszystkie projekty. Spółki PGZ powinny też tworzyć Grupy Domenowe wyspecjalizowane w produkcji dla danego rodzaju wojsk lub na potrzeby poszczególnych elementów pola walki – mówił minister.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej podpisano umowy dotyczące dostawy do 2022 r. 11 kompletów radarów w paśmie „S” ODRA w  wersji zmodernizowanej wraz z 4 kompletami konsol zdalnego sterowania, szkoleniem obsług i personelu technicznego oraz pakietem logistycznym.
 
Podpisano także umowy tzw. szkoleniowe dotyczące programu WISŁA. Ich głównym celem jest przygotowanie przez amerykańskich specjalistów obsad dwóch baterii systemu WISŁA, pozyskiwanych w ramach tego programu.

***
W trakcie pobytu na MSPO, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej omawiał kwestie wojskowej współpracy dwustronnej ze swoimi odpowiednikami z Mołdawii, Nepalu i Etiopii. 
 
***
26. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) rozpoczęła się 4 września 2018 roku w Kielcach. To jedna z trzech najważniejszych wystaw sprzętu w Europie. Prezentowany jest na niej sprzęt wojskowy oraz najnowocześniejsze rozwiązania i technologie  dla sektora zbrojeniowego. Udział w wydarzeniu potwierdziło blisko 30 delegacji zagranicznych z całego świata.
W tym roku, z okazji jubileuszu odrodzenia niepodległości Polski, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, wszyscy goście mogą wpisać życzenia do „Księgi życzeń dla Polski”, którą przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}