W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Nie ma silniejszego partnerstwa, niż nasza współpraca”

16.04.2018

- Jestem wdzięczy gubernatorowi Illinois za to, że 15 sierpnia, ta niezwykle ważna data, dzień Wojska Polskiego, dzień który jest symbolicznym dniem zwycięstwa Polski nad bolszewicką nawałą, będzie dniem uroczystych obchodów naszego partnerstwa - powiedział w poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z delegacją stanu Illinois przebywającą w Polsce.

160418_MMB_USA2_LChemperek_01

W poniedziałek Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony spotkał się w Ministerstwie Obrony Narodowej przy ul. Klonowej w Warszawie z delegacją USA, której przewodniczył gubernator stanu Illinois Bruce  Rauner. Spotkanie odbyło się w związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą nawiązania współpracy z Gwardią Narodową stanu Illinois i realizowanym przez obie armie Programem Partnerstwa Stanowego.  


Mówiąc o współpracy Polski i USA Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podkreślał, że sięga ona bardzo odległych czasów, kiedy kraje wybijały się na niepodległość, jak i czasów sprzed 100 lat, kiedy na niepodległość wybijała się Polska. 

- Dziś Polska jest w NATO. Jest w NATO dzięki wsparciu USA. Przystąpienie do tego sojuszu było możliwe dzięki naszej współpracy z Gwardią Narodową stanu Illinois. Dzięki temu, że 25 lat temu zawarliśmy porozumienie, którego efektem są szkolenia i wymiana doświadczeń. Czerpiemy z tej współpracy na co dzień – podkreślał w wystąpieniu szef MON.

Minister Błaszczak podziękował partnerom z USA także za współpracę przy tworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Gubernatora stanu Illinois Bruce Rauner zaznaczył w swoim wystąpieniu, że nie ma silniejszego partnerstwa i silniejszej przyjaźni niż ta więź, która łączy obywateli stanu Illinois i Polaków. – Chciałem podziękować za waszą służbę na rzecz demokracji, wolności. Jesteśmy bardzo dumni, że to w Illinois jest taka „kwatera główna” Polonii. (…) jesteśmy tutaj, żeby dalej pracować na rzecz rozwoju naszej współpracy  - mówił w wystąpieniu gubernator B. Rauner. 

Tekst proklamacji 

W 1993 roku ustanowiono Program Partnerstwa Stanowego Gwardii Narodowej stanu Illinois z Rzeczpospolitą Polską, obejmujący zarówno komponent lądowy, jak i powietrzny. 
Program był rozwijany przez 25 lat i stał się głównym programem partnerstwa stanowego realizowanym przez amerykańską Gwardię Narodową z innym państwem.

W ramach programu partnerstwa przez ponad dwie dekady współpracowały ze sobą zespoły liczące w sumie tysiące żołnierzy polskich Sił Zbrojnych i tysiące amerykańskich członków Gwardii Narodowej Illinois, wspomagając rozwój Rzeczpospolitej Polskiej jako kraju wskazującego drogę do demokracji i wolności.

Żołnierze Sił Zbrojnych RP i Gwardii Narodowej stanu Illinois walczyli wspólnie w Iraku i nadal walczą w Afganistanie, ramię w ramię od 2003 roku, wspólnie stawiając czoła wyzwaniom.
  
Polskie Siły Powietrzne oraz Obywatelskie Jednostki Powietrzne Gwardii Narodowej stanu Illinois biorą udział we wspólnych kluczowych przelotach szkoleniowych oraz wymianach. Trwała współpraca przyczyniła się do przekształcenia polskich Sił Powietrznych i realizacji strategicznych, długoterminowych celów obu naszych krajów.

Dzięki trwałości współpracy, licznym wymianom i ćwiczeniu podobnych komponentów bojowych zwiększa się interoperacyjność w ramach NATO,  partnerstwo sprzyja też lepszemu współdziałaniu jednostek bojowych. 

Zarówno jednostki lądowe, jak i powietrzne Gwardii Narodowej stanu Illinois stworzyły prawdziwe partnerstwo, zbudowały długoterminowe relacje międzyludzkie oparte na otwartości i zaufaniu. 
 
Od samego początku dynamika partnerstwa przyczynia się do budowania trwałej współpracy militarnej, relacji cywilno-wojskowych, a także obywatelskich – co składa się na wzmocnienie długoterminowego bezpieczeństwa międzynarodowego.  

Jedność i spójność działania Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Gwardii Narodowej stanu Illinois przyczynia się do wymiernych udoskonaleń, odgrywa też strategiczną rolę jako czynnik zwiększający regionalne zdolności.

Program Partnerstwa Stanowego jest kluczowym narzędziem wzmacniania bezpieczeństwa, usprawniającym współdziałanie we wszystkich aspektach współpracy cywilnej i wojskowej między Stanami Zjednoczonymi, stanem Illinois a Rzeczpospolitą Polska i zwiększającym stabilność oraz dobrobyt gospodarczy w regionie.  

Każdego roku tysiące mieszkańców Illinois obchodzą Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, świętując rocznicę Bitwy Warszawskiej – zdecydowanego zwycięstwa Polski w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, znanego jako „cud nad Wisłą” który ocalił niepodległość Polski. 

Urodzeni w Polsce żołnierze tacy jak Kazimierz Pułaski czy Tadeusz Kościuszko walczyli ramię w ramię z patriotami w czasie amerykańskiej rewolucji, pomagając Stanom Zjednoczonym uzyskać niepodległość od Wielkiej Brytanii.

W związku z powyższym Gubernator Stanu Illinois Bruce Rauner niniejszym proklamuje Dzień Programu Partnerstwa Stanowego z Polską 15 sierpnia 2018 roku w Illinois z okazji 25. rocznicy nawiązania współpracy dwustronnej pomiędzy Gwardią Narodową stanu Illinois a Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej.

Zdjęcia (4)