W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie możemy zapomnieć o tej zbrodni

08.05.2018

– Pomnik Katyński upamiętnia Ofiary wielkiej, bezprzykładnej zbrodni, którą popełniono na Polskim Narodzie – napisał w liście do uczestników uroczystych obchodów 20. rocznicy odsłonięcia Pomnika Katyńskiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

080518_ML_Nie_mozemy_zapomniec_o_tej_zbrodni_MZiemkiewicz_01

Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował Marek Łapiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Jak zaznaczył w liście szef MON w Katyniu z premedytacją zabito najlepszych synów naszego Narodu - przedstawicieli służb państwowych, w tym w większości oficerów Wojska Polskiego. Ludzi wykształconych, zaangażowanych w sprawy kraju – kwiat polskiej inteligencji, który stawił się do obrony Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. - Nie możemy zapomnieć o tej zbrodni, ani milczeć oddając ten podły czyn kartom historii. Naszym obowiązkiem jest przypominać światu niegodziwość totalitaryzmu komunistycznego – jego prawdziwe zakłamane i okrutne oblicze. Musimy także wyraźnie podkreślać, że nawet po tak wielkiej tragedii, jaką była zbrodnia katyńska, Naród Polski zawsze się podnosi i staje jeszcze silniejszy – napisał w liście szef MON.  Podkreślił, że w  trakcie uroczystości takich jak ta, w dwudziestą rocznicę ustawienia i odsłonięcia Pomnika Katyńskiego, oddajemy hołd ofiarom sowieckich represji oraz wszystkim tym, dzięki którym prawda o Katyniu przetrwała. - W tym szczególnym roku - stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - potwierdzamy, że z najgłębszym szacunkiem pielęgnujemy pamięć o naszych bohaterach i kontynuujemy Ich dzieło - obrony i budowy naszej Ojczyzny – zapewnił szef MON.

Pomnik Głaz, odsłonięty  8 maja 1998 r. poświęcono polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. W przestrzeni publicznej był to jeden z pierwszych monumentów przypominający Zbrodnię Katyńską.

Narzutowy głaz, wykorzystany jako główny element pomnika, podarowała Polonia amerykańska. Płytę pamiątkową z inskrypcją "Pamięci oficerów Wojska Polskiego zamordowanych na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 r." i orłem wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Renes.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}