W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo

11.11.2022

Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo. Dlatego trzeba ją cenić i chronić. Dlatego i dziś ramię w ramię z wolnymi narodami stajemy w imię słusznej sprawy. Dlatego my – Polska i Polacy – nie godzimy się na barbarzyństwo i burzenie przez Rosję współczesnej architektury bezpieczeństwa. Dlatego wspieramy walczący o suwerenność, wolność i godność naród ukraiński. Dlatego budujemy silne Wojsko Polskie i przypominamy wszystkim Polakom, że mamy wielką wspólną historię, która nas łączy i kształtuje jako naród – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

swieto niepodleglosci


11 listopada Polacy świętują rocznicę odzyskania niepodległości. Centralne obchody święta z udziałem prezydenta A. Dudy, przedstawicieli władz państwowych, Wojska Polskiego, harcerzy, weteranów i mieszkańców stolicy oraz gości, którzy w tym dniu odwiedzili miasto odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

Przypominając historię i walkę o niepodległość prezydent A. Duda odniósł się do dzisiejszych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. 

Rzeczywistość ostatnich lat w bardzo gwałtowny sposób uświadomiła, co to znaczy mieć i nie mieć wolne suwerenne państwo, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległość. Nie wiedzieliśmy jakie jest podłoże akcji hybrydowej realizowanej przeciwko Polsce, Litwie. 24 lutego pokazał nam, jaki najprawdopodobniej był zamysł. Chodziło o to, by wywołać zamęt, kryzys, sprawdzić naszą gotowość. Dzięki twardej postawie, polska granica została obroniona. Dziękuję za tę ofiarność, za zrozumienie sedna problemu, za służbę często w trudnych warunkach. Dziękuję tym, którzy nieśli pomoc ludziom, którzy wspierali także żołnierzy

– mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. 

W trakcie uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent A. Duda złożył na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. 
O 13.30 na Placu Piłsudskiego w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości  rozpoczął się Koncert Pieśni Patriotycznych. 

***
Przed głównymi uroczystościami na Placu Piłsudskiego w Warszawie wicepremier M. Błaszczak złożył kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. 

W dniu Narodowego Święta Niepodległości szef MON złożył kwiaty także przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz pomnikiem Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego. 

***
W tym roku, z okazji Narodowego Dnia Niepodległości Wojsko Polskie przygotowało w  16 miejscowościach w całej Polsce Wojskową Grę Terenową. Żołnierze pokazywali jak posługiwać się mapą i kompasem, zbudować schronienie, rozpalić ognisko, maskować się w terenie. Można było poćwiczyć ze znanym żołnierzem sportowcem, wygrać nagrody w quizie, a na zakończenie zjeść grochówkę. 

W ramach akcji MON MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO odsłonięto kolejne murale, m.in. w  Białym Borze, Żaganiu, Czersku. 

11 i 13 listopada organizowane są także koncerty pieśni patriotycznych w kościołach garnizonowych.

11 listopada w Białymstoku odbył się koncert „Dziękujemy za ochronę granicy RP”. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wystąpili soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, gościnnie - żołnierze raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto. 

Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym przede wszystkim wspomniany naszych bohaterów - pokolenia Polaków, które zawsze dążyły do tego, żeby Polska była niepodległa. Mimo zaborów, mimo krwawo tłumionych powstań narodowych, mimo rusyfikacji i germanizacji, zawsze dążyli do tego, żeby Polska była niepodległa. Pamiętamy także o współczesnych obrońcach naszej Ojczyzny. Pamiętamy o żołnierzach Wojska Polskiego, o funkcjonariuszach Straży Granicznej, policjantach i innych służb mundurowych. Dziękujemy za waszą odwagę. Dziękujemy za obronę polskich granic. Jesteśmy Wam za tę służbę wdzięczni

– mówił przed rozpoczęciem koncertu wicepremier M. Błaszczak. 

Słowa podziękowania szef MON skierował także do  rodzin i bliskich żołnierzy oraz mieszkańców terenów przygranicznych.  

Z rozmów z żołnierzami wiemy, że bez Państwa wsparcia, bez waszego zrozumienia, cierpliwości sytuacja byłaby dużo trudniejsza. Dziękuję też mieszkańcom terenów przygranicznym za wsparcie udzielane żołnierzom Wojska Polskiego. Nawet najmniejsze gesty mają znaczenie. To gesty solidarności i życzliwości. Dziękuję też wszystkim tym, którzy reagowali wtedy, kiedy żołnierze byli atakowani. Z przykrością muszę powiedzieć, że także z polskiej strony. Wtedy bardzo wielu Polaków, większość  stanęła murem za polskim mundurem. Dziękuję wam za to, że stoicie murem za polskim mundurem

- podkreślił minister. 


Galeria ->>> Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}