W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebawem będą nominacje generalskie

21.02.2018

- Złożyłem do prezydenta wniosek ws. nominacji generalskich; termin ich wręczenia zależy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy – poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak w audycji radiowej „Sygnały Dnia”.

m_blaszczak_polskie_radio1

Relacje  z BBN

Szef MON zapewnił też, że w sprawie nominacji generalskich resort obrony narodowej pozostaje w stałym kontakcie z prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. "Przede wszystkim zmieniło się podejście; jest porozumienie. Uważam, że tak należy działać, aby Zwierzchnik Sił Zbrojnych miał możliwości konsultacji tych spraw, bo to prezydent RP konstytucyjnie jest odpowiedzialny za te sprawy" - zaznaczył M. Błaszczak.

Przypomniał też o spotkaniu, jakie pond koniec stycznia kierownictwo resortu obrony odbyło z prezydentem Andrzejem Dudą.

Reforma Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi

Minister M. Błaszczak potwierdził, że będą zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi, które na początku lutego zapowiedziały we wspólnym komunikacie MON i BBN. W ocenie ministra, SKiD wymaga zmiany. "To, co zostało przeprowadzone w roku 2014 jest po prostu dysfunkcjonalne" - podkreślił szef MON. Jak dodał, aby dokonać tej zmiany, należy doprowadzić do porozumienia. "To jest moje zadanie. Myślę, że zakończy się sukcesem" – mówił M. Błaszczak.

Minister zaznaczył, że w armii stawia na kompetencję, profesjonalizm i młode pokolenie. "Są zarówno w wojsku polskim, jak i - wiem dokładnie - że są w policji oficerowie doświadczeni, dowódcy doświadczeni, profesjonalni" – podkreślił. Ale, jak dodał nie ulega żadnej wątpliwości, że nadszedł czas, żeby dowódcami w Wojsku Polskim byli oficerowie, którzy są profesjonalni i którzy reprezentują młodsze pokolenie.

Agencja kupi sprzęt dla wojska

Minister Błaszczak poinformował, że niedługo zostanie powołany pełnomocnik ds. powołania nowej agencji. Na wzór francuski przygotowujemy powstanie agencji, która zajmie się zakupami sprzętu dla polskiego wojska. Zaznaczył, że procesu tego nie sposób wprowadzić w krótkim czasie. Według ministra, polski przemysł zbrojeniowy powinien się specjalizować. "Będziemy rozwijać te kompetencje, w których przemysł zbrojeniowy odnosi sukcesy, w których jest profesjonalny". W PGZ mamy liderów i na nich stawiamy, będziemy rozwijać te kompetencje,  w których polski przemysł zbrojeniowy odnosi sukcesy, jest profesjonalny. Niemożliwe jest jednak, by cały potrzebny naszej armii sprzęt był produkowany w Polsce.

Modernizacja Sił Zbrojnych

Szef MON przypomniał, że Polska na obronność przeznacza   2% PKB, z tego 25% przewidziano  na modernizację armii .Należymy do grona zaledwie kilku państw, które mają takie wskaźniki.  Jak zaznaczył minister Błaszczak − Przyjąłem zasadę – nie określam terminów zakończenia prac, także tych dotyczących  przetargów. Jeśli chodzi o Patrioty,  po rozmowach z gen. Mattisem wiele wskazuje, że w pierwszym kwartale sfinalizujemy ten projekt, ale proces negocjacji trwa.

>>> Pełny zapis audycji „Sygnały Dnia”