W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nominacje generalskie w Wojsku Polskim

13.03.2019

W środę, 13 marca br., w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP na wniosek szefa MON, wręczył nominacje generalskie i nominację kontradmirała 5 oficerom. W uroczystości uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

nominacje generalskie

Podczas uroczystości Prezydent RP powiedział, że niezwykłym przeżyciem musi być odbieranie nominacji na pierwszy stopień generalski i na stopień kontradmirała - w roku 20-lecia obecności Polski w NATO, 15-lecia obecności Polski w UE, ale przede wszystkim w okresie, kiedy świętujemy czas 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak mówił - nasza wielka historia, polskiego bohaterstwa, ale przede wszystkim wielka tradycja polskiego oręża została zbudowana w tamtych niezwykłych bohaterskich bojach, w wielkich zwycięstwach, gdy Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości. - Wierzę w to głęboko, że panowie odbierając te nominacje, w marcu 2019 r. (...) do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę nawiązujecie - powiedział prezydent.

 

Mianowani zostali:

Na stopień generała brygady:

płk Andrzej Dąbrowski – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej,

płk Norbert Iwanowski – dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej,

płk pil. Robert Cierniak – szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, Przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego,

płk Karol Molenda – pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Na stopień kontradmirała:

kmdr Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów.

>>> Galeria - Nominacje generalskie w Wojsku Polskim

Zdjęcia (4)