W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nominacje generalskie w Wojsku Polskim

12.11.2019

- Dziewięć nominacji generalskich wręczył na mój wniosek pan prezydent. Jest to związane z rozwojem liczebnym polskiego wojska. Jest to niewątpliwie wyzwanie. Moim zadaniem jest zadbanie o to, aby Polska była bezpieczna - powiedział Mariusz Błaszczak po uroczystości mianowania dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie.

Generałowie odbierający nominacje generalskie w Pałacu Prezydenckim

12 listopada br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, prezydent na wniosek szefa MON wręczył szefowi Sztabu Generalnego WP generałowi broni Rajmundowi T. Andrzejczakowi i dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych generałowi broni Jarosławowi Mice nominacje na najwyższy stopień w Wojsku Polskim - generała.

Wręczając awanse generalskie dzień po obchodach Narodowego Święta Niepodległości i 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent powiedział:

- Chciałbym, żebyście panowie jako generałowie byli wpatrzeni w tamtych polskich dowódców, którzy w tamtym czasie na swoich barkach nieśli odpowiedzialności za Rzeczpospolitą. (...) To byli ludzie, którzy w bardzo trudnych czasach potrafili się wznieść na wyżyny umiejętności dowodzenia i zarządzania żołnierzami, planowania taktycznego i mieli na tyle odwagi, że zdołaliśmy pokonać wydawało się niezwyciężonego przeciwnika.

Podczas uroczystości akty mianowania na stopień generała dywizji odebrali generałowie brygady: Robert Głąb - dowódca Garnizonu Warszawa, inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ Jacek Pszczoła oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dariusz Ryczkowski.

- Kolejnym wyzwaniem jest modernizacja Wojska Polskiego i zadbanie o najnowocześniejszy sprzęt. Wśród dzisiaj mianowanych jest generał dywizji Jacek Pszczoła, pełnomocnik w sprawie zakupu F-35 i inspektor sił powietrznych – mówił minister Mariusz Błaszczak zwracając uwagę na priorytety modernizacji wojska.

Z kolej nominacje na pierwszy generalski stopień – generała brygady – prezydent wręczył czterem pułkownikom. Są to: dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej Sławomir Dudczak, dowódca 3. Brygady Radiotechnicznej Dariusz Krzywdziński, szef pionu operacyjnego ds. NATO, zastępca polskiego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli Wojciech Ozga i dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Artur Pikoń.

- Wzmocnienie pozycji Polski w relacjach międzynarodowych jest bardzo istotne. Generał brygady Sławomir Dudczak dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej jest wśród nominowanych, a to z jego brygady żołnierze rozpoczęli misję w ramach ONZ w Libanie. Zasadniczą sprawą jest wzmocnienie naszej pozycji w sojuszu północnoatlantyckim, stąd nominacja dla generała brygady Wojciecha Ozgi – wskazał szef MON.

Prezydent podkreślił, że wejście do korpusu generałów Wojska Polskiego jest wielką chwilą nie tylko dla każdego żołnierza, ale także dla całego kraju, ponieważ szeregi wojska są zasilane przez „kolejnych ludzi biorących z odwagą odpowiedzialności za Wojsko Polskie".

 

***

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta 12 listopada br. w Pałacu Prezydenckim.

Na stopień generała mianowani zostali:

generał broni Rajmund Andrzejczak – Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

generał broni Jarosław Mika – Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Na stopień generała dywizji mianowani zostali:

generał brygady Robert Głąb – Dowódca Garnizonu Warszawa

generał brygady Jacek Pszczoła – Inspektor Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego RSZ

generał brygady Dariusz Ryczkowski – Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Na stopień generała brygady mianowani zostali:

pułkownik Sławomir Dudczak – Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej

pułkownik Dariusz Krzywdziński – Dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej

pułkownik Wojciech Ozga – Szef Pionu Operacyjnego ds. NATO – Zastępca Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE z siedzibą w Brukseli

pułkownik Artur Pikoń – Dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Galeria ->>> Nominacje generalskie w Wojsku Polskim

Zdjęcia (7)