W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa dywizja Wojska Polskiego

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej trwa proces formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej, która swoje dowództwo ma w Siedlcach, nie mniej jednak odpowiedzialność terytorialna tej dywizji jest od Siedlec aż po Bieszczady. Chcemy rozwinąć te jednostki, które już dzisiaj istnieją we wschodniej części Polski, do takich stanów aby gwarantowały wysoką gotowość bojową, ale również przed nami wyzwanie formowania nowych jednostek i one właśnie między innymi czekają na chętnych, którzy chcą założyć mundur i służyć Ojczyźnie.

Formowanie 18. Dywizji jest także jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. To reakcja na ekspansywną i agresywną politykę Rosji,  m.in. odpowiedź na aneksję Krymu, militarne zaangażowanie i działania hybrydowe na wschodzie Ukrainy.

Budowa tak dużego związku taktycznego to bardzo złożony i rozłożony w czasie proces. Będzie realizowany w kilku etapach i zakończony zostanie w 2026 roku. To jeden z priorytetów określonych w głównych kierunkach rozwoju sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2017–2026.

Docelowo nowa dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie wkrótce utworzona i której dowództwo umieszczone zostanie w Lublinie.

Zgodnie z opracowanym przez Sztab Generalny Wojska Polskiego harmonogramem formowania 18 Dywizji, a przyjętym przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej na początku listopada br. nowa brygada ma zostać certyfikowana w I połowie 2022 r. co jednocześnie potwierdzi jej gotowość do podejmowania działań. Z kolei dowództwo i sztab 18. Dywizji mają osiągnąć gotowość bojową w I połowie 2021 r., natomiast jednostki wsparcia i zabezpieczenia dywizji, w tym batalion rozpoznawczy, pułki artylerii, pułk przeciwlotniczy i logistyczny będą tworzone w III etapie formowania Dywizji, proces ten będzie zakończony do 2026 r. Całkowity koszt utworzenia dywizji oszacowano na 27 mld zł  w perspektywie 10 lat.

18. Dywizja Zmechanizowana stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jej podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej.

Decyzja o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej została podjęta w oparciu o kompetencje określone w ustawie o urzędzie ministra obrony narodowej i ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Decyzje i ustalenia dotyczące utworzenia wspomnianej dywizji zostały także ujęte w głównych kierunkach rozwoju na lata 2017-2026 oraz dokumentach pochodnych.

Powstała w 2018 roku dywizja nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w 1920 roku – do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się właśnie 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją.

Dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej jest generał dywizji Jarosław Gromadziński.