W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe inicjatywy obronne służą bezpieczeństwu Polski

16.10.2018

Proces wdrażania nowych inicjatyw obronnych, w szczególności PESCO oraz perspektywy rozwoju przemysłu obronnego to główne tematy rozmowy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z Dyrektorem Wykonawczym Europejskiej Agencji Obrony Jorgiem Domecqiem.

Spotkanie szefa MON w Ministerstwie Obrony Narodowej (ul. Klonowa 1) z delegacją Europejskiej Agencji Obrony, której przewodniczył Dyrektor Wykonawczy.

We wtorek szef MON spotkał się w Ministerstwie Obrony Narodowej (ul. Klonowa 1) z delegacją Europejskiej Agencji Obrony, której przewodniczył Dyrektor Wykonawczy. W spotkaniu uczestniczył także wiceminister Marek Łapiński.

Szef MON podczas spotkania omówił kwestie, które mają  wpływ na rozwój zdolności obronnych i leżą w kompetencjach Agencji. Podkreślił, że wysiłek wszystkich państw skupionych wokół EDA powinien prowadzić m. in. do wspierania rozwoju zaawansowanych technologicznie zdolności obronnych, które stanowiłyby odpowiedź na priorytety UE i cele NATO.

Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał na temat podejścia do rozwoju zdolności obronnych w UE. Jak zaznaczył, przedsięwzięcia podejmowane przez UE nie powinny być powieleniem tych realizowanych przez NATO, tylko stanowić ich uzupełnienie. Jednym z takich projektów jest PESCO (permanent structured cooperation), czyli stała współpraca strukturalna w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

***

Europejska Agencja Obrony (EDA) wspiera współpracę, wdraża nowe inicjatywy i wprowadza rozwiązania zwiększające zdolności obronne. Wspiera również współpracę w dziedzinie obronności między krajami UE. Zadania EDA obejmują rozwój zdolności obronnych w zakresie zarządzania w sytuacjach kryzysowych, promocję i rozwijanie europejskiej współpracy w zakresie uzbrojenia, zwiększenie efektywności w zakresie europejskich badań i technologii obronnych

Zdjęcia (5)