W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy Dowódca Operacyjny RSZ objął obowiązki

10.09.2018

- Pan generał dywizji Tomasz Piotrowski to żołnierz, który ma odpowiednią wiedzę, aby objąć stanowisko Dowódcy Operacyjnego RSZ. Pełnił m.in. funkcję zastępcy dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. To jest wyzwanie Panie generale, które staje przed Panem, ale jestem przekonany, że Pan temu wyzwaniu sprosta – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy Operacyjnego RSZ.

10_Przekazanie_obowiązków_na_stanowisku_Dowódcy_Operacyjnego_RSZ

W poniedziałek w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której dotychczasowy Dowódca Operacyjny RSZ generał broni Sławomir Wojciechowski przekazał obowiązki swojemu następcy gen. dyw. Tomaszowi Piotrowskiemu. 

Zwracając się do generała Wojciechowskiego szef MON powiedział - Dziękuję za służbę, za zaangażowanie i za profesjonalizm. Za dwa dni przejmie Pan dowodzenie w Wielonarodowym Korpusie, a więc będzie najwyższym rangą dowódcą Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy. To też poważne wyzwanie, ale z uwagi na doświadczenie Pana generała również jestem spokojny, że to wyzwanie zostanie wypełnione solidną służbą. 

Minister zwrócił uwagę na to, że budowanie silnych relacji w Sojuszu i wzmacnianie w nim naszej obecności, to także jeden z elementów zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom.

Podczas uroczystości, zgodnie z ceremoniałem, generał Wojciechowski przekazał nowemu Dowódcy Operacyjnemu Odznakę Pamiątkową Dowództwa Operacyjnego RSZ.  Minister Mariusz Błaszczak wręczył generałowi broni Sławomirowi Wojciechowskiemu decyzję o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował generała dywizji Tomasza Piotrowskiego na stanowisko Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP gen. T. Piotrowski objął stanowisko 8 września 2018 r.
Jednocześnie Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, odwołał z dniem 7 września br. generała broni Sławomira Wojciechowskiego, ze stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z objęciem przez niego stanowiska dowódcy w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Powyższe zmiany kadrowe zostały uzgodnione między Prezydentem RP oraz Ministrem Obrony Narodowej.