W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy i skuteczniejszy system dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP

30.05.2018

– Przygotowane przez MON we współpracy z ośrodkiem prezydenckim propozycje zmian w Systemie Kierowania i Dowodzenia armią pozwolą wprowadzić klarowne reguły – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej o planowanej reformie systemu dowodzenia.

300518_Nowy_i_skuteczniejszy_system_dowodzenia_Silami_Zbrojnymi_RP

30 maja szef MON wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą poinformowali, że Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego opracowało założenia I etapu reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej (SKiD).

Doprecyzowanie relacji pomiędzy dowódcami

– Wzmacniamy rolę Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako najważniejszego pod względem pełnionej funkcji żołnierza w czynnej służbie wojskowej. Będzie on pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej. Dziś jest na równi z innymi dowódcami. To szefowi Sztabu Generalnego będą podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Szefowi Sztabu ma podlegać także szef Inspektoratu Wsparcia – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Wzmocnienie roli Szefa Sztabu Generalnego

Reforma SKiD zakłada rozszerzenie kompetencji Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dodatkowo założono, że Szef Sztabu Generalnego w czasie wojny będzie organem, który dowodzi Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia. W wyniku tych zmian nastąpi dostosowanie struktur dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO.

Dalszy rozwój WOT

Kolejnym celem zmian jest zapewnienie dalszego rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej i ich pełne zintegrowanie z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych na poziomie strategicznym i operacyjnym.

– Dowódca WOT - do czasu osiągnięcia pełnej zdolności przez Wojska Obrony Terytorialnej do działania - tak jak obecnie, będzie bezpośrednio podlegał Ministrowi Obrony Narodowej. Po zakończeniu tego procesu Wojska Obrony Terytorialnej, tak jak pozostałe rodzaje Sił Zbrojnych, zostaną podporządkowane Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – podkreślił minister i wyjaśnił, że takie rozwiązanie pozwoli na niezakłócony proces formowania tego  niezwykle istotnego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 

Reforma SKID

– Niezbędnym warunkiem dla przeprowadzenia skutecznej i efektywnej modernizacji wojska jest zerwanie z dotychczasowym chaosem kompetencyjnym, a zarazem umożliwienie etapowej reformy w celu niezakłóconego podjęcia działań w razie wystąpienia zagrożenia zewnętrznego – zadeklarował minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON wskazał istotne wady obecnego SKiD, wprowadzonego w styczniu 2014 roku, które uniemożliwiają skuteczny rozwój polskiego wojska i spowodowały konieczność reorganizacji.

– Drugim elementem, obok nowoczesnego sprzętu, obok liczniejszego Wojska Polskiego, jest klarowny System Kierowania i Dowodzenia. To,  co zostało wprowadzone za czasów koalicji PO-PSL, to system tworzący chaos kompetencyjny. Odchodzimy od tego – podkreślił szef MON.

 

Do wprowadzenia zmian w SKiD niezbędna jest nowelizacja ustawy z 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie wprowadzanych zmian:

– Od dłuższego czasu trwała praca nad nowym Systemem Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej. Do tych prac zaraz po objęciu stanowiska intensywnie przystąpił pan minister Mariusz Błaszczak. Współpracowaliśmy przez ten czas bardzo ściśle i udało się przygotować już dużą część właśnie tego nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia.

Prezydent podkreślił bardzo dobrą współpracę pomiędzy zwierzchnikiem sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej.

– Cieszę się bardzo panie ministrze, że ta współpraca nam się tak dobrze układa i że wspólnym wysiłkiem dla naszych sił zbrojnych i dla Rzeczpospolitej udaje nam się przygotować ten niezwykle ważny dokument – powiedział prezydent Andrzej Duda.

{"register":{"columns":[]}}