W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O polityce obronnej w Brukseli

06.03.2018

We wtorek 6 marca 2018 r. w Brukseli podsekretarz stanu, Tomasz Szatkowski wziął udział w posiedzeniu ministrów obrony państw UE.

t_szatkowski_mon

Spotkanie poświęcone było omówieniu bieżących kwestii związanych z rozwojem Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.

Ministrowie skupili się na omówieniu  kierunku dalszych prac dotyczących Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO). Przyjęte zostały rekomendacje Rady w sprawie rozwoju tej inicjatywy oraz decyzja Rady sankcjonująca uruchomienie 17 projektów PESCO – Polska zadeklarowała gotowość do udziału w 6 nowych projektach.

Omówili sprawy związane z wdrażaniem nowych inicjatyw obronnych, m.in. Europejskiego Funduszu Obronnego i Skoordynowanego Dorocznego Przeglądu Obronnego. 

W obecności zastępcy Sekretarza Generalnego NATO oceniono wdrażanie postanowień deklaracji UE-NATO w takich obszarach jak: przeciwdziałanie zagrożeniom  hybrydowym, cyberbezpieczeństwo, zwalczanie terroryzmu. Poruszono także kwestię usprawnienia transgranicznych transportów wojskowych i ruchów wojsk.

Tematem spotkania była również ocena funkcjonowania misji szkoleniowo-doradczych UE w Mali, Somalii i Republice Środkowoafrykańskiej. Jak podkreślił przedstawiciel Polski, wramach zaangażowania w przeciwdziałanie zagrożeniom z Południa potwierdzamy swój udział w operacjach UE, w tym operacji Sophia. 

Na marginesie sesji plenarnej odbyło się także spotkanie wiceministrów Polski i Danii, podczas którego omówiono  najważniejsze kwestie bilateralne, wzmocnienia odstraszania i obrony oraz przyszłość Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie.