W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O reformie systemu dowodzenia

08.03.2018

Andrzej Duda, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wraz z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej złożyli w czwartek roboczą wizytę w Sztabie Generalnym WP (SGWP).

logo_monns

Tematem spotkania z kierowniczą kadrą SGWP były m.in. planowane zmiany w System Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi (SKiDSZ).

W ocenie ministra obrony narodowej SKiDSZ wymaga zmiany. – To, co zostało przeprowadzone w roku 2014 jest po prostu dysfunkcjonalne – niejednokrotnie podkreślał szef MON. W opinii ministra M. Błaszczaka w siłach zbrojnych należy stawiać na kompetencję, profesjonalizm i młode pokolenie.

Wspólny zespół BBN i MON dot. SKiD

Zgodnie z zapowiedziami po styczniowym spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy i kierownictwa MON,  na początku lutego br. powstał wspólny zespół do spraw zmian w systemie dowodzenia siłami zbrojnymi.

W skład zespołu weszli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sztabu Generalnego WP. Obecnie prace nad zmianą struktury są realizowane w ścisłej współpracy strony prezydenckiej i rządowej. Wprowadzane zmiany dostosują system dowódczy do realnych potrzeb oraz zadań stojących przed polskimi siłami zbrojnymi.