W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2018

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział na Westerplatte w uroczystościach z okazji 79. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę.

010918_MMB_Westerplatte_LChemperek_01

W ceremonii uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz państwowych: Marszałkowie Sejmu i Senatu RP, Prezes Rady Ministrów, ministrowie, szef BBN, przedstawiciele parlamentu, duchowieństwa, rodziny Westerplatczyków i kombatanci.

Szef resortu obrony narodowej złożył kwiaty przy grobach żołnierzy na Cmentarzu Obrońców Westerplatte.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 4.45 z pełnym ceremoniałem wojskowym pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. O tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

- Polscy żołnierze i polskie społeczeństwo od pierwszych dni II wojny światowej zmieniało losy świata; broniło wolnego świata przed wrogami wolności, wrogami Polski, wrogami Europy - powiedział na gdańskim Westerplatte premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie obchodów oficer Marynarki Wojennej RP odczytał Apel Pamięci, a odpowiedzi na wezwania apelu wygłosili wspólnie żołnierze i harcerze, po czym oddana została salwa honorowa. 

Uczestnicy odmówili modlitwę międzywyznaniową i obejrzeli kilkuminutowy film historyczny na temat wydarzeń z 1 września 1939 roku.

Minister Mariusz Błaszczak oraz najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego złożyli wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 

***

79 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte i zbombardowaniem Wielunia.

Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

Zobacz także:

Żądam od prezydenta Gdańska zmiany decyzji w sprawie Westerplatte

Wojsko Polskie będzie na Westerplatte 1 września 

Zdjęcia (5)