W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obecność w Polsce wojsk USA zwiększa nasze bezpieczeństwo

28.10.2018

– Obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem podstawowym odstraszającym ewentualnego przeciwnika, ewentualnego wroga. Wszystkie moje wizyty w USA związane były z projektem nazwanym Fort Trump. Mam nadzieję, że zakończeniem tego procesu będzie właśnie powstanie w Polsce Fortu Trump – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przed wylotem do USA.

logo_monns

W poniedziałek szef MON spotka się w Waszyngtonie z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego.  Będzie z nim rozmawiał na temat pogłębienia polsko-amerykańskiej współpracy w sferze bezpieczeństwa, w tym stałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju.
 
To czwarta wizyta szefa MON w USA poświęcona zacieśnianiu relacji bilateralnych. – Moja poprzednia wizyta koncentrowała się na rozmowach w Kongresie, którego senatorowie zaangażowani są w proces powstania Fortu Trump. Dziękowałem im m. in. za poparcie projektu, które wyrazili w liście do Sekretarza Obrony USA J.Mattisa.

Szef MON przypomniał, że cały czas w Pentagonie prowadzone są rozmowy w ramach grupy roboczej, która omawia szczegóły powstania w Polsce bazy USA.  

Jak podkreślił minister Błaszczak, bezpieczeństwo Polski to zarówno dobra współpraca w ramach NATO, dobre relacje z USA, ale to także zwiększanie własnych zdolności obronnych. – Celem mojej misji, jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby wojsko polskie było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Obecnie negocjujemy II fazę systemu PATRIOT. Chcę też podkreślić, że moja aktywność nie koncentruje się tylko na zacieśnianiu relacji polsko – amerykańskich, czy relacji w ramach NATO. Żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo powołałem nową dywizję, która stacjonuje na wschód od Wisły. Liczniejsze Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt i silne osadzenie w strukturach sojuszu i relacjach polsko – amerykańskich – spełnienie tych celów zapewni bezpieczeństwo Polski – mówił minister.
***

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej konsekwentnie zabiega o zwiększenie zdolności obronnych Polski i podejmuje działania mające na celu wzmacnianie obecności wojsk USA w naszym kraju. Od stycznia br, od chwili objęcia teki ministra  trzykrotnie spotykał się w Waszyngtonie w tej sprawie z liderami w Białym Domu i Kongresie oraz szefem Pentagonu.
 
Stałe zaangażowanie ze strony USA byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa. Amerykański Kongres zobowiązał szefa Pentagonu do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej amerykańskich sił zbrojnych”.