W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odbudowujemy sprawność naszego wojska

07.03.2018

– Nie ma żadnych symptomów zmian w relacjach polsko-amerykańskich. Relacje są bardzo dobre – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w programie „Gość Wiadomości” w TVP.

m_blaszczak_polskie_radio1

W rozmowie z ministrem poruszono tematy dotyczące m.in. kwestii bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa międzynarodowego, zwłaszcza relacji polsko - amerykańskich, postanowień tzw. ustawy degradacyjnej, przywrócenia godności żołnierzy wyklętych i współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Przeszło tydzień po podpisaniu przez Prezydenta Dudę ustawy zmieniającej ustawę o IPN, ja w Brukseli spotkałem się z moim odpowiednikiem amerykańskim – sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Rozmawialiśmy o relacjach polsko – amerykańskich. Ta rozmowa była bardzo dobra. Rozmawialiśmy o obecności wojsk USA w Polsce, zwiększeniu ich liczebności w Polsce, na temat zakupu nowoczesnego uzbrojenia dla Wojska Polskiego – te relacje są bardzo dobre – podkreślił szef MON.

Minister odniósł się do kwestii zakupu przez Polskę systemu Patriot:

– Do końca pierwszego kwartału tego roku, jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę, negocjacje trwają – stwierdził minister.

Szef MON zaznaczył  także, że Polska to silne i ważne państwo w Sojuszu Północnoatlantyckim:

– Popatrzmy na to co wydarzyło się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat, a więc szczyt NATO w Warszawie i postanowienia tego szczytu, obecność wojsk amerykańskich i sojuszniczych – brytyjskich, rumuńskich, chorwackich, obecność wojsk polskich u naszych sojuszników – na Łotwie i w Rumunii. W przyszłym tygodniu razem z ministrem obrony narodowej Rumunii będziemy współgospodarzami szczytu grupy B9, a więc dziewięciu ministrów obrony narodowej państw naszej części Europy. Jest realna współpraca. Prezydent Trump rozpoczął wizytę w Europie od Warszawy – dodał.

O zmianach zachodzących w polskim wojsku szef MON powiedział:

– My odbudowujemy sprawność Wojska Polskiego, my odtwarzamy kompetencje wojska. Odzyskujemy nieruchomości, aby poszerzać bazę dla Wojska Polskiego, choćby dla WOT. Wojska Obrony Terytorialnej są złożone z ludzi zaangażowanych, z ochotników, którzy są ideowo przekonani do tego, żeby oddać wszystko na rzecz obrony Polski – to jest wspaniałe. Przywracamy także pamięć o żołnierzach wyklętych. To jest bardzo ważne, że Wojsko Polskie się odbudowuje, liczebnie i w coraz nowocześniejszy sprzęt. To jest cały proces, któremu nadaliśmy bieg – mówił w TVP minister Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na znaczenie tzw. ustawy degradacyjnej:

- Nasze intencje: po pierwsze to oddanie czci żołnierzom wyklętym, a teraz ich rodzinom. Przez lata byli poniewierani, pamięć o nich była zacierana. Oni teraz odzyskują godność, ale dotychczas byli stawiani na tym samym poziomie, na którym są stawiani oprawcy, bandyci, zdrajcy. Po wejściu w życie ustawy wczoraj przyjętej przez sejm, bohaterami będą ludzie typu Witold Pilecki, a nie Wojciech Jaruzelski, a to jest bardzo istotne dla przyszłych pokoleń -podsumował szef MON.