W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej

10.04.2018

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystości uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

100418_MMB_Smolensk_RSuchy_01

Na uroczystości obecni byli także Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, rodziny ofiar, przedstawiciele parlamentu, ministrowie oraz mieszkańcy Warszawy.

Do odsłonięcia monumentu zaproszono rodziny ofiar katastrofy. Następnie pomnik został poświęcony przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
 
– Modlimy się przede wszystkim za zmarłych, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie smoleńskiej, w tej modlitwie prosimy w intencji najbliższych tych zmarłych, ale módlmy się także o to, aby ten pomnik wszystkich nas jednoczył - powiedział kardynał Nycz.
 
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że katastrofa smoleńska to tragiczny moment, najstraszliwszy dla rodzin ofiar, ale straszliwy dla całej Polski, bo zginęli ludzie, którzy odrodzoną Polskę budowali i co do których mieliśmy nadzieję, że będą ją budowali jeszcze przez lata. 
 
– Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest nasz wspólny, wierzę, że będzie nas jednoczył niezależnie od poglądów, barw politycznych, bo on jest wszystkich i dla wszystkich – przekonywał prezydent RP.
 
Podczas uroczystości, przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa, odsłonięto kamień w miejscu, gdzie powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kamień odsłonili prezes Prawa i Sprawiedliwości  Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda, córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska oraz posłanka Anita Czerwińska.

***

8. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

We wtorek, 10 kwietnia br. w Warszawie Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej uczestniczył w obchodach 8. rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej na ulicy Klonowej w Warszawie szef MON wraz z szefem Sztabu Generalnego oraz dowódcami Wojska Polskiego złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku. Sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

– To są lata wysiłku, aby godnie upamiętnić tych, którzy odeszli 10 kwietnia 2010 roku. Te wysiłki kończą się dobrze - dzisiaj zostanie odsłonięty pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej profesora Lecha Kaczyńskiego. Tego dopominali się ludzie bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej, setki tysięcy ludzi przychodziło na Krakowskie Przedmieście, składało kwiaty, zapalało znicze. To był akt woli społeczeństwa – podkreślił minister Mariusz Błaszczak w dniu 8.rocznicy katastrofy.

Szef MON uczestniczył we mszy świętej sprawowanej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele  Seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa Oblubieńca o godzinie 8.00 na Krakowskim Przedmieściu, a następnie w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

Przedstawiciele kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP w imieniu Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Wojskowych Powązkach.

Przedstawiciele kierownictwa MON upamiętnili wojskowe ofiary katastrofy w: Dowództwie Generalnym RSZ, Sztabie Generalnym WP, Cytadeli i w Dowództwie Operacyjnym RSZ.

***

W poniedziałek, 9 kwietnia, w przeddzień 8. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem,  Mariusz Błaszczak wziął udział w Sejmie RP o w ceremonii  odsłonięcia tablicy ku czci śp. Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta RP oraz w KPRM w ceremonii odsłonięcia tablic w hołdzie Członkom Rady Ministrów i pracownikom Kancelarii, którzy zginęli w katastrofie.