W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żołnierze nominowani za pomoc Powstańcom Warszawskim do nagrody „WAWA BOHATEROM”

18.09.2018

Kapituła Konkursu „WAWA BOHATEROM” wyłoniła trzech laureatów nagrody spośród dwudziestu nominowanych organizacji i podmiotów. Nagroda „WAWA Bohaterom” przyznawana jest osobom, organizacjom oraz instytucjom za działania na rzecz kombatantów, a szczególnie Powstańców Warszawskich. Zwycięzców poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 1 października o godz. 17.00 w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich.

180918_WS_wawabohaterom_WKrol_01

18 września odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu, której przewodniczył Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

My pomagamy w różny sposób Powstańcom. Szczególnie ważne jest to żeby o Powstańcach pamiętać nie tylko 1 sierpnia, ale cały rok, również takie są nasze propozycje, nasze projekty, chociażby konkurs „Wdzięczni Bohaterom”, który organizowany jest dla wszystkich tych, którzy pomagają Powstańcom. To dotacje na kwotę w wysokości półtora miliona złotych, dla różnych organizacji takich jak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej czy innych, które pomagają na co dzień Powstańcom – podkreślił Wojciech Skurkiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Minister obrony narodowej, jako członek Kapituły, zgodnie z regulaminem konkursu, zgłosił do listy nominowanych do Nagrody „WAWA BOHATEROM”: Wojska Obrony Terytorialnej, Jednostkę Wojskową Komandosów oraz Pułk Ochrony. Dowodem dumy z pielęgnowania tradycji i pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego jest Kotwica - symbol Polski Walczącej - w oznakach rozpoznawczych żołnierzy.

- Jest dla nas szczególnie ważne, żeby pomagać osobom, które tak wiele uczyniły dla naszej Ojczyzny, które tak wiele uczyniły by Polska była wolnym krajem. Bez wątpienia ta pomoc jest szczególnie ważna, w dzisiejszych czasach – dodał wiceminister.

Warto podkreślić, że kultywowanie tradycji oraz pamięć o bohaterach i pomoc żyjącym kombatantom to część codziennego życia żołnierzy wszystkich jednostek Wojska Polskiego. Żołnierze jednostek takich jak: JW GROM, JW Agat, JW Nil, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 17 Wielkopolska Brygada im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, 12. Brygada Zmechanizowana imienia generała  broni Józefa Hallera i wiele, wiele  innych, na co dzień dbają o żołnierzy – kombatantów. Zwłaszcza tych, którzy służyli w jednostkach obecnie dziedziczących ich wojskowe tradycje lub mieszkają w sąsiedztwie tych jednostek. Organizatorem projektu jest Telewizja TVP3 Warszawa.

Uzasadnienie nominacji do Nagrody „WAWA BOHATEROM”:

Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Podpisanie porozumienia ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej to wyraz ogromnego  zaufania ze strony ŚZŻAK, dowód na to, że żołnierze AK wierzą, że to właśnie WOT będzie kultywować ich pamięć i naśladować bohaterskie postawy. Podpisane porozumienie ma też praktyczny wymiar. Jego głównym celem jest otaczanie troską i opieką, a w zależności od potrzeb, udzielanie bezpośredniej pomocy weteranom Armii Krajowej.

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca jest silnie związana z Powstańcami Warszawskimi. Jej  żołnierze są obecni na uroczystościach takich jak rocznica Akcji pod Arsenałem, obchody rocznic wybuchu Powstania. Społeczność Powstańców Warszawskich przekazała JWK sztandar Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka". Gen. dyw. Janusz Brochwicz - Lewiński ps. GRYF to honorowy członek JWK, a otrzymany przez niego pośmiertnie Buzdygan (nagroda miesięcznika Polska Zbrojna) został przekazany żołnierzom jednostki, ponieważ są kontynuatorami tradycji GRYFA i jego pokolenia.

Pułk Ochrony im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego od wielu lat  ściśle współpracuje ze środowiskiem Żołnierzy Pułku Armii Krajowej „BASZTA” i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych. Pułk Ochrony zabezpiecza pod względem ceremoniału wojskowego przedsięwzięcia organizowane przez kombatantów. Pułk Ochrony co roku współorganizuje uroczystości oraz wystawia wojskową asystę honorową w czasie obchodów rocznic wybuchu i zakończenia Powstania Warszawskiego (Kopiec Powstania Warszawskiego), walk powstańczych w 1944 r. na Mokotowie, rocznicy śmierci założyciela pułku AK „Baszta” (dzielnica Żoliborz).