W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żołnierze Wojska Polskiego gotowi do służby w Libanie

23.08.2019

-  Polska jest państwem bardzo dotkniętym skutkami wojen, w związku z tym misje, które niosą światu pokój są w naszej ocenie bardzo ważne. Wręczyłem dziś narodowy certyfikat, co oznacza, że żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej są przygotowani do tego, aby rozpocząć swoją misję w Libanie w ramach ONZ - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas zakończenia certyfikacji żołnierzy udających się na misję do Libanu.

PKW Liban zdjęcie grupowe w Wędrzynie

W piątek 23 sierpnia br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie szef MON obserwował ostatni etap certyfikacji żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy udają się na misję do Libanu. Żołnierze Wojska Polskiego po 10 latach nieobecności powrócą do Libanu i ponownie będą wykonywać zadania pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.


- Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym. 80 lat temu ministrowie spraw zagranicznych naszych sąsiednich państw podpisali pakt Ribbentrop-Mołotow, na podstawie którego, Niemcy i Rosja dokonały czwartego rozbioru Polski. Naszym zadaniem dziś jest niedopuszczenie do tego, aby kiedykolwiek w przyszłości powtórzyły się podobne zdarzenia. W związku z tym Wojsko Polskie musi być liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być aktywne - powiedział minister Błaszczak.


I zmiana PKW Liban została sformowana przez 12 Brygadę Zmechanizowaną i przeszła  ostatni sprawdzian w ramach certyfikacji na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Do Libanu kontyngent przemieści się na przełomie października i listopada. Polscy żołnierze będą wykonywać działalność operacyjną zgodnie z  uchwaloną 11 sierpnia 2006 Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701. Głównymi zadaniami kontyngentu będzie: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. „blue line” oraz wsparcie libańskiego rządu w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.


 - Wojsko Polskie musi być aktywne w misjach pokojowych, szczególnie  właśnie misje ONZ. Udział w misjach tej organizacji wzmacnia pozycję międzynarodową Polski. 10 lat temu wycofano Wojsko Polskie z misji pokojowych, to był niewątpliwy błąd. Dziś ten błąd niwelujemy poprzez to, że bierzemy udział w misji stabilizacyjnej, pokojowej, w misji, której zadaniem jest niesienie ochrony, obrony i wspieranie ludności cywilnej Libanu. Bardzo dziękuję żołnierzom za zaangażowanie. Życzę wszystkiego dobrego, aby ta misja była misją spokojną i przyniosła żołnierzom nowe doświadczenia - podkreślił szef resortu obrony.
 
Zakończeniu certyfikacji towarzyszyła uroczystość przekazania 8 moździerzy samobieżnych Rak dla 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.  - Miałem sposobność przekazania przed chwilą drugiego już Kompanijnego Modułu Ogniowego Rak dla 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, ale to już siódmy w kolejności taki moduł dla Wojska Polskiego. To nie ostatni moduł, który trafi na jego wyposażenie. To jest broń, która powstaje w Polsce, to jest produkt polskiego przemysłu zbrojeniowego, chwalony przez żołnierzy Wojska Polskiego. - mówił szef MON.


Minister podziękował również żołnierzom za ich służbę oraz za udział w defiladzie  Wierni Polsce, która 15 sierpnia odbyła się w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego i obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. - Dziękuję za taką służbę, za tego typu manifestacje polskości i patriotyzmu. Ta defilada została doskonale odebrana przez mieszkańców Śląska, ale także całej Polski. Jesteśmy dumni z żołnierzy Wojska Polskiego - mówił  minister.

GALERIA >>> Żołnierze Wojska Polskiego gotowi do służby w Libanie/Samobieżne moździerze Rak dla 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}