W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o bohaterach bitwy pod Olszynką Grochowską

25.02.2018

W niedzielę w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 187. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską. We mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

logo_monns

- Święty Jan Paweł II mówił o tożsamości i pamięci. Pamiętamy tych, którzy 187 lat temu stanęli do walki o wolną Ojczyznę, o wolną Polskę. Pamiętamy o tym, że oddali swoje życie, żeby Polska była wolna. To właśnie pamięć o nich buduje naszą tożsamość narodową, tożsamość historyczną i buduje ten przekaz, który niesiemy do następnych pokoleń – mówił  po nabożeństwie minister Mariusz Błaszczak.

Mogiła powstańcza bitwy pod Olszynką Grochowską znajduje u zbiegu ulic Szerokiej i Traczy. Upamiętnia największą bitwę powstania listopadowego – bitwę o Olszynkę Grochowską, stoczoną 25 lutego 1831 r., w której 59 tys. Rosjan (pod dowództwem feldmarszałka Iwana Dybicza, dysponujących 178 armatami) próbowało kilkoma falami natarcia przełamać linię obrony Polaków. Wojskami polskimi, liczącymi ok. 36 tys. żołnierzy i dysponującymi 114 armatami, dowodził generał Józef Chłopicki. Polacy zatrzymali natarcie na Warszawę, ale na placu boju pozostało prawie 7,3 tys. powstańców. W 1916 r. Towarzystwo Przyjaciół Grochowa postawiło na jednej z wydm, w miejscu bitwy, drewniany krzyż upamiętniający biorących w niej udział polskich bohaterów. W 1930 roku, w setną rocznicę wybuchu powstania listopadowego krzyż wymieniono na metalowy. Tradycyjnie uroczystości odbywają się w tym miejscu corocznie w rocznicę bitwy oraz w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

Zdjęcia (4)