W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o obrońcach ojczyzny jest naszym obowiązkiem. Rusza nowy program MON

27.03.2019

– Inaugurujemy program „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 roku”. Program, który skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi. Zleży nam, aby wiedza na temat tych, którzy oddali swe życie za wolną Polskę była podtrzymywana – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na Podkarpaciu.

27 marca br. szef MON przebywał z wizytą w Miejscu Piastowym, gdzie uczestniczył w ślubowaniu uczniów klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza.

W środę 27 marca br. szef MON przebywał z wizytą w Miejscu Piastowym, gdzie uczestniczył w ślubowaniu uczniów klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza.

Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. Ceremonii towarzyszyło odnowienie ślubowania pozostałych roczników. W sumie w uroczystości udział wzięli uczniowie z 9 klas o profilu mundurowym. Zespół Szkół w Miejscu Piastowym od 2017 roku uczestniczy w programie Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.

– Przyjechałem do was, aby wam pogratulować i podziękować za waszą postawę. Żeby was zachęcić do tego, aby po ukończeniu szkoły wstąpić do Wojska Polskiego. Wiem, że niektórzy z was postanowili zostać żołnierzami. To świetny wybór – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Wcześniej szef MON odwiedził cmentarz w miejscowości Bykowce, gdzie wspólnie z uczniami klas mundurowych zapalił znicze na mogiłach żołnierzy września 1939 r. Minister złożył także wieniec przy Pomniku Żołnierzy Września.

Podczas pobytu na Podkarpaciu minister Błaszczak poinformował, że wkrótce ruszy program „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 r.”, który adresowany jest do nauczycieli i uczniów, a jego zasadniczym celem jest zachęcenie młodzieży szkolnej do opiekowania się miejscami pamięci, mogiłami wojennymi i grobami żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny.

– Zachęcamy młodych ludzi do tego, aby odwiedzali mogiły poległych bohaterów. Zachęcamy, aby szkoły dołączały do tego programu. To bardzo duże i ważne zadanie dla naszej tożsamości narodowej. Upamiętnienie tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny – zaznaczył szef MON.

Minister poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosi otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pod taką właśnie nazwą – „Wdzięczni Bohaterom - Obrońcom Ojczyzny 1939 roku”.

***

Ogólnopolska akcja pod nazwą „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 r.” będzie kolejnym programem realizowanym i finansowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ogłoszone przez MON pogramy: „Wdzięczni Bohaterom”, poświęcony Powstańcom Warszawskim i jego druga edycja „Wdzięczni Bohaterom - Żołnierzom Niezłomnym” cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży, jak i organizacji pozarządowych działających na rzecz środowisk kombatanckich.

***

Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym jest największą szkołą mundurową na Podkarpaciu. To jedna ze 107 szkół uczestniczących w programie Ministerstwa Obrony Narodowej pn. „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Szkoła uczestniczy w programie od jego pierwszej edycji, która rozpoczęła się we wrześniu 2017 roku. Ogółem w programie uczestniczy 126 uczniów. Sukces obu edycji sprawił, że szkoła zdecydowała się na akces do III edycji wspomnianego programu.

>>> Galeria - Pamięć o obrońcach ojczyzny jest naszym obowiązkiem. Rusza nowy program MON

Zdjęcia (12)