W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o tych, którzy polegli jest wieczna

27.04.2019

- 74 lata temu żołnierze polscy przystąpili do bitwy, jednej z ostatnich bitew II wojny światowej. Bitwy, której zadaniem było otworzenie drogi na Berlin, a więc, stolicy państwa, które napadło na Polskę w 1939 roku. W tej walce zginęli polscy żołnierze. Pamiętamy o ich ofierze, o ich ofierze krwi, o ich zaangażowaniu, o tym, że walczyli o wolną Polskę - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości z okazji 74. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.

Uroczystość na Cmentarzu Wojennym

27 kwietnia br. szef MON wziął udział w obchodach 74. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego, które odbyły się w woj. zachodniopomorskim.  Na uroczystościach obecni byli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz Wojska Polskiego i środowisk kombatanckich.

Uroczystości z udziałem szefa MON, rozpoczęły się w miejscowości Gozdowice przy Pomniku Sapera, który powstał ku czci żołnierzy wojsk inżynieryjnych, którzy w kwietniu 1945 roku zbudowali most pontonowy przez Odrę dla 1 Armii Wojska Polskiego. Po odegraniu Hymnu RP i przemówieniach okolicznościowych minister Błaszczak złożył wieniec przy Pomniku Sapera upamiętniając heroiczny czyn żołnierzy poległych podczas forsowania rzeki.

- Pamięć dla tych którzy polegli jest wieczna. To właśnie ich ofiara kształtuje Polską tożsamość narodową. Ważne jest oddawanie im hołdu, ważne jest pamiętanie o ich ofierze na co dzień, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, wśród ludzi, którzy kształtują naszą teraźniejszość i będą kształtować naszą przyszłość. Bardzo się cieszę z tego, że widzę również młodzież, poczty sztandarowe ze szkół. To bardzo ważne dla naszej wspólnej przyszłości, bo razem tworzymy wspólnotę narodową - powiedział minister Błaszczak.

Następnie uczestnicy uroczystości przemieścili się na Cmentarz Wojenny w Starych Łysogórkach, na którym spoczywają szczątki polskich żołnierzy, którzy brali udział w operacji berlińskiej. Po polowej mszy świętej w intencji żołnierzy poległych podczas II wojny światowej uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystym apelu pamięci.

- Że jest to miejsce święte, nikt z nas nie ma wątpliwości. Dlatego, że zostało uświęcone krwią polskiego żołnierza. Żołnierza, który walczył o Polskę, żołnierza, którego celem było oswobodzenie Polski spod okupacji. Żołnierza, który nie szczędził swojej krwi, aby Polska była wolna, aby następne pokolenia mogły żyć w wolnym kraju - zwrócił się do zebranych na Cmentarzu Wojennym szef MON.

Uroczystość na Cmentarzu Wojennym zakończyło składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego.

***

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic było częścią Operacji Berlińskiej 1. Frontu Białoruskiego. Rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r., a zakończyło cztery dni później rozbiciem niemieckich wojsk przez oddziały polskie wchodzące w skład tzw. odrodzonego Wojska Polskiego, sformowanego w latach 1943-1944 na terenie ZSRR. W wyniku walk poległo około 2 tys. polskich żołnierzy, których szczątki spoczywają na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.

>>>GALERIA - Pamięć o tych, którzy polegli jest wieczna

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}