W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

10.04.2019

W środę, 10 kwietnia br. w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji upamiętnienia 9. rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. W uroczystościach udział wziął Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz kadra dowódcza Sił Zbrojnych RP.

tablica smolensk mon

O godz. 7.30 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej złożył wieńce i zapalił znicze przed tablicami, które znajdują się w kompleksie Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Klonowej 1 w Warszawie. Szef MON złożył także wieniec w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego.

Minister Błaszczak uczestniczył także w Apelu Pamięci, który odbył się przed Pałacem Prezydenckim. Bezpośrednio po uroczystości szef MON złożył kwiaty przy Pomniku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, śp. prof. Lecha Kaczyńskiego na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie.

Wieczorem minister Mariusz Błaszczak wziął udział w nabożeństwie sprawowanym w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Bezpośrednio po mszy świętej szef MON uczestniczył w Apelu Pamięci, który odbył się przed Pałacem Prezydenckim. W trakcie uroczystości wspominano tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. - Prezydent Lech Kaczyński chciał Polski silnej. To było przesłanie i cel jego życia. Coś, o czym marzył i co z ogromną determinacją realizował. (…) Oni odeszli i bardzo ich brakuje. To byli wspaniali, a zarazem doświadczeni ludzie. Politycy z wielkimi politycznymi doświadczeniami i bardzo często z bardzo wielkim politycznym dorobkiem, żołnierze z doświadczeniem bojowym, ludzie bezinteresownie poświęcający się dla organizacji życia patriotycznego, pamięci historycznej, wszystkiego, co tak ważne dla trwałości narodu, państwa, dla budowy etosu. Straciliśmy to, co bez wątpienia najlepsze – mówił w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

***

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym prezydent prof. Lech Kaczyński i jego Małżonka. Delegacja z udziałem władz państwowych, dowódców sił zbrojnych, duchowieństwa i wielu instytucji udawała się na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Cześć Ich Pamięci!

>>> GALERIA - Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej złożył wieńce i zapalił znicze przed tablicami, które znajdują się w kompleksie MON przy ul. Klonowej 1 w Warszawie.

>>> GALERIA - Pamięci śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP

>>> GALERIA - Pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej

>>> Galeria -Msza św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

Zdjęcia (18)