Powrót

Pamięci poległych na misjach

20.12.2025

Ta uroczystość to wyraz pamięci o towarzyszach broni, którzy wypełniając rotę przysięgi wojskowej, służyli ojczyźnie daleko od jej granic, często w warunkach skrajnego zagrożenia. Oddali to, co najcenniejsze - własne życie. Ich ofiara nie była daremna i na zawsze pozostanie zapisana w dziejach Wojska Polskiego oraz w pamięci naszego narodu - napisał wicepremier W. Kosiniak-Kamysz w liście do uczestników uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. List odczytał wiceminister Paweł Bejda.

capstrzyk Centrum Weterana

20 grudnia, w przeddzień Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, w Warszawie odbył się capstrzyk pamięci.

Uroczystość ozgromadziła rodziny poległych, weteranów, kadrę dowódczą oraz żołnierzy Wojska Polskiego. Odbywająca się w asyście honorowej uroczystość, jest wyrazem najwyższego szacunku dla tych, którzy, pełniąc służbę daleko od granic kraju, złożyli najwyższą ofiarę.

"Udział Sił Zbrojnych w misjach i operacjach poza granicami państwa był i jest istotnym elementem systemu zapewniania bezpieczeństwa Polsce, Europie i światu. (...) Nasi żołnierze nieśli pomoc i nadzieję, reprezentując Polskę z honorem, profesjonalizmem oraz odwagą. Dlatego Wojsko Polskie nie zapomina o swoich poległych bohaterach" - napisał w liście minister obrony narodowej. 

Podczas capstrzyku tradycyjnie przywołano pamięć 123 Polaków, którzy polegli w misjach i operacjach poza granicami kraju, w tym pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy polegli w Afganistanie 21 grudnia 2011 roku.

W trakcie uroczystości uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy poległych na misjach. 
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}