W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięci pomordowanym na Wschodzie

17.09.2018

– Dziś z zadumą i refleksją wspominamy poległych i pomordowanych na Wschodzie. Pamięć o nich jest niezbędna, by kolejne pokolenia tu w kraju, jak i na całym świecie nie musiały doświadczać takich tragedii i by wyciągały właściwe wnioski z tej tragicznej karty naszej historii – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście skierowanym do uczestników obchodów w 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej.

170918_SC_pamiec_LChemperek_01

Tegoroczne obchody, które odbyły się na terenie Muzeum Katyńskiego z udziałem asysty honorowej Pułku Reprezentacyjnego WP, rozpoczęła msza święta. Następnie przedstawiciele władz państwowych oraz Rodzin Katyńskich złożyli kwiaty w Epitafium Katyńskim.

Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON, który odczytał list szefa MON skierowany do uczestników obchodów.

– Data 17 września 1939 roku jest dla Polaków niezwykle bolesna. To początek kolejnego rozbioru naszej Ojczyzny oraz zapowiedź Katynia i gehenny więźniów sowieckiego systemu terroru. Napad Armii Czerwonej na Polskę był realizacją sowiecko-niemieckiego planu likwidacji naszego kraju. Za czerwonoarmistami podążały oddziały specjalne NKWD, które dokonywały masowych aresztowań i mordów. Konsekwencją agresji dokonanej 17 września 1939 roku, była zbrodnia katyńska. Władze sowieckie zdecydowały by wymordować ponad 14,5 tysiąca polskich jeńców wojennych, co było zbrodnią niebywałą, nawet jak na standardy stalinowskiego terroru. To jednakże niezwykłe i budujące zarazem, że pomimo ogromu kłamstw, a potem niemal światowej zmowy milczenia, nie udało się ani 17 września 1939 roku, ani zbrodni katyńskiej zasypać niepamięcią, że wydarzenia te przetrwały czasy fałszowania historii Polski – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście odczytanym podczas uroczystości.

---

Muzeum Katyńskie mieści się w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej. Na dwóch poziomach ekspozycyjnych są prezentowane artefakty wydobyte z mogił katyńskich, opowiadana jest historia zbrodni i walki o jej prawdziwe przedstawianie. Placówka znajduje się w liczącym 3,5 ha parku, którego centralnym punktem jest plac apelowy.

***

Po południu przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie uczczono 79. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i pamięć jej ofiar. Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON.

Po modlitwach, które odprawili duchowni katolicki, ewangelicki, prawosławny, rabin i imam odbył się apel pamięci. Następnie uczestnicy uroczystości zapalili znicze i złożyli wieńce pod pomnikiem.

---

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, stojący u zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Władysława Andersa w Warszawie, ma formę otwartego, umieszczonego na torach wagonu kolejowego, wiozącego krzyże łacińskie i prawosławne, nagrobki żydowskie i muzułmańskie, symbolizujące wielonarodowość ofiar.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}