W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętajmy o naszej przeszłości, dbajmy o naszą niepodległość

10.11.2019

- Jesteśmy w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Zebraliśmy się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego czyn niepodległościowy złożył się na to, że po 123 latach wybiliśmy się na niepodległość. Dziś spotkamy się w przeddzień Święta Niepodległości. Dla nas Polaków niepodległość jest czymś wyjątkowym. Nie szczędzimy krwi i ofiar do tego, żeby niepodległość utrzymać i zdobyć - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Capstrzyku Niepodległości, który w niedzielę wieczorem odbył się w Warszawie.

Capstrzyk Niepodległości

10 listopada w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szef MON wziął udział w Capstrzyku Niepodległości, który odbył się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz złożył wieniec przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przed Belwederem.

Podczas Capstrzyku minister Mariusz Błaszczak przypomniał o polskich bohaterach – m. in. Tadeuszu Kościuszce, żołnierzach Armii Krajowej, którzy przez lata walczyli o niepodległość Polski. - Wszystkich tych ludzi, wielkich ludzi, bohaterów łączyła idea wolnej Polski. Po formalnym zakończeniu II  wojny światowej Żołnierze Wyklęci ludzie o niezłomnym charakterze nie pogodzili się z tym, że w Polsce władze sprawowali nominaci moskiewscy. (…) Pamiętamy też o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy dziś  stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Pamiętamy o weteranach. Pamiętamy o tych, którzy polegli na misjach. Pamiętamy o tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku jechali, aby uczcić pamięć skrytobójczo pomordowanych oficerów w Katyniu. Nieopodal stąd jest pomnik profesora Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych. To też nieopodal stąd, na placu Piłsudskiego jest pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, wśród których byli najwyżsi rangą dowódcy Wojska Polskiego. Jechali do Katynia, żeby upamiętnić czyn niepodległościowy żołnierzy, którzy zostali skrytobójczo pomordowani przez komunistyczną Rosję. Ta pamięć jest trwała, jest wieczna – mówił minister Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że jutrzejsze centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędą się w szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu – przed Grobem Nieznanego Żołnierza. - Z udziałem Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych będziemy oddawać hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy naszą wolność. Zachęcam, żebyśmy jak najliczniej zgromadzili się właśnie tu o godzinie 12.00 i żebyśmy razem z żołnierzami Wojska Polskiego odśpiewali wspólnie Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego – mówił szef MON.

Minister Błaszczak zaprosił także wszystkich do udziału w jutrzejszym Festiwalu Niepodległej, którego organizatorzy zachęcają do wspólnego śpiewania piosenek wojskowych. - Wojsko Polskie jest dla nas wielką wartością. Wokół Wojska Polskiego jednoczymy się, żeby pamiętać o naszej przeszłości, aby pielęgnować to wszystko, co dla nas jest najważniejsze, a więc niepodległość i bezpieczeństwo – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Uroczystość przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyła się odczytaniem Apelu Pamięci i ceremonią złożenia wieńców.

***
10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbyły się organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej pikniki  „Służymy Niepodległej”.  Była to doskonała okazja, żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. W tym dniu Wojsko Polskie zaprezentowało nowoczesny sprzęt wojskowy. Odbyły się też  pokazy wyszkolenia. Punktem wspólnym wszystkich pikników było śpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Zgodnie z decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej od 11 listopada br. wszyscy żołnierze biorący udział w uroczystościach państwowych będą śpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.


- Pamiętajmy o bohaterach, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie, żeby Polska była niepodległa, suwerenna. Pamiętajmy o tym, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że musimy o nią dbać, że musimy ją wzmacniać, że wychowanie patriotyczne stanowi podstawę naszego sukcesu również w przyszłości. (…) Pamiętajmy o bohaterach, którzy oddali swoje życie za to, by nasza Ojczyzna mogła być wolna. Pamięć wobec bohaterów sprzed 101 lat jest niezwykle istotna - przypominał minister Mariusz Błaszczak podczas pikniku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Szef MON podziękował wszystkim, którzy w tym dniu zdecydowali się na wspólne świętowanie z wojskiem 101. rocznicy najważniejszego w historii Polski wydarzenia – odzyskania niepodległości. - Bardzo się cieszę, że tak wiele osób odwiedza pikniki  „Służymy Niepodległej”. Zależy mi też na tym, żeby jakaś część z tych osób związała swoją przyszłość z wojskiem polskim, stąd m. in. stoiska rekrutacyjne kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Wojsko Polskie musi być liczniejsze i już jest liczniejsze - wojska operacyjne przekroczyły 106 tys. żołnierzy, mamy ponad 22 tys. w Wojskach Obrony Terytorialnej. Oprócz tego, że wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt,  dbamy też o to by w relacjach sojuszniczych pozycja  Polski była jak najsilniejsza. Warto służyć Polsce, warto służyć w Wojsku Polskim – mówił szef MON.

Galeria ->>> Piknik „Służymy Niepodległej”

Galeria ->>> Pamiętajmy o naszej przeszłości, dbajmy o naszą niepodległość

Wideo

Zdjęcia (5)